Започва извозването на мигранти от ЕС към Турция

Започва извозването на мигранти от ЕС към Турция

Първият кораб с мигранти, които трябва да бъдат върнати от Гърция в Турция по силата на споразумението между ЕС и Анкара, потегли от остров Лесбос, съобщи „Ройтерс”.

По-рано днес автобуси, превозващи стотици мигранти, които трябва да бъдат експулсирани в Турция, пристигнаха на пристанищата на гръцките острови Лесбос и Хиос.

Два турски кораба в Лесбос и един в Хиос чакаха на кейовете, за да качат мигрантите, ескортирани от полицаи от Агенцията за управление на външните граници на ЕС.

В рамките на сключеното между Европа и южната ни съседка споразумение, мигранти пристигащи в Гърция ще бъдат връщани обратно в Турция, ако не кандидатстват за убежище или молбата им бъде отхвърлена. Идеята е мигрантите да бъдат обезкуражени да предприемат опасното пътуване по море от Турция към Гърция. В отговор, Турция ще получи финансова помощ и политически одобрени привилегии за гражданите й в Европа. 

От януари 2015 г. досега, над 1 млн. мигранти и бежанци навлязоха в Европа с лодки от Турция и Гърция. Над 143 000 пристигнаха от началото на 2016 г. Около 460 загинаха в пътуването си към ЕС. Данните са на Международната организация за миграция. 

Сред ключовите точки, договорени между Евросъюза и Турция, се включват: всеки пристигнал мигрант да бъде преценяван от властите в Гърция, за да се реши дали да бъде изпращан към Турция; за всеки сириец, върнат в Турция, един сирийски мигрант ще бъде заселен в ЕС. Приоритет ще имат тези, които не са се опитали нелегално да влязат в Европейския съюз - около 72 000 души; от юни 2016 г. турските граждани получават свободен достъп с визите си до страните в Шенгенското пространство; ЕС ще забърза процедурата си за изпращане на 3 млрд. евро на Турция - финансова помощ за борба с мигратската криза; двете страни се договориха да засилят процеса на присъединяване на Турция към Европейския съюз, с планирани нови преговори през юли. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ