И МВФ се обяви за глобален данък върху банките
Международният валутен фонд (МВФ) проучва възможностите да наложи такси върху банките. Глобалният данък отскоро се лансира в публичното пространство като част от усилията на световния елит да постави ред в банковия бизнес. Идеята на МВФ е да принуди финансовите институции да заделят повече ресурси в зависимост от „системния риск" и големината на икономиката, в която оперират.
Предложението да има такъв данък дойде неотдавна от лидерите на Франция и Германия. Президентът на САЩ Барак Обама пък предложи банките да плащат „такса отговорност". От МВФ обаче се притесняват, че предложенията на световните лидери не застъпват основното, а именно определяне на разумни нива на риск, по-добра банкова регулация и недопускане банковите институции да стават твърде големи и комплексни.
Още не е ясно обаче как законите в различните страни ще се унифицират така, че да се създават общи банкови правила, които да важат за мултинационалните финансови институции.
Вчера МВФ изнесе два доклада за това как според тях трябва да бъде структурирана една капиталова такса върху банките, така че тя да отговаря на нивото на риск, които банките са поели и на щетите, които биха нанесли, ако рухнат.
Според изчисления на фонда, подобна такса за американската инвестиционна банка Citigroup ще излезе приблизително 300 милиарда долара. Това е близо 16% от стойността на активите и към края на миналата година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.