Ирански военни кораби навлязоха в Суецкия канал

Ирански военни кораби навлязоха в Суецкия канал

Два военни кораба на Иран са навлезли в Суецкия канал по пътя си към Средиземно море, съобщава BBC. Иранските власти заявиха, че корабите са се отправили към Сирия за тренировъчна мисия. Смята се, че плавателните съдове не превозват оръжие, ядрени или химически материали.

За първи път ирански военни кораби преминават по Суецкия канал от Ислямската революция през 1979 г. В петък египетските власти разрешиха на плавателните съдове да се придвижат по ключовата водна връзка.

Израел обаче се противопостави навлизането им в канала. Министърът на отбраната в страната окачестви иранското военно присъствие по вода в региона „провокация, която доказва, че самоувереността и нахалството на Иран расте от ден на ден”.

Суецкият канал е важна плавателна връзка в Египет, която бележи условната граница между Африка и Азия и осигурява по-кратък път в транспорта на стоките между Европа и Азия. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Километрични опашки по бензиностациите и ограничения на покупките: Русия остава без гориво
Островът Ташироджима: Царството на котките
Борсов наблюдател: Нищо не може да спре възхода на Уолстрийт
От утре държавата ще глобява търговци за нарушения на Закона за въвеждане на еврото
Цената на златото за първи път премина прага от 4 000 долара