Какъв ще бъде светът през 2095 година

Какъв ще бъде светът през 2095 година

В края на миналата седмица, на сайта на Световния икономически форум бе публикуван годишния отчет за световните джендър различия за тази година. Сред изводите се откроява умерено оптимистичната прогноза, че при запазване на сегашната динамика на процесите, абсолютното равноправие между половете ще се установи на Земята след точно…81 години, т.е – през 2095 година. Интересно, какво още ни чака (по-точно нашите деца и внуци) по това време. Разбира се, никога не бива да се игнорира напълно от сметките склонността на човечеството към пълно самоунищожение, но по-оптимистично е да гледаме с вяра напред и да видим някои далеч не толкова апокалиптични прогнози в редица важни области от живота.

Добив на нефт

Опасността от изчерпването на изкопаеми ресурси като цяло засяга повечето от нас, но най-много ни интересува нефтът. Проблемите в прогнозирането в тази област са няколко: първо, не е много ясно доколко и в каква степен се е променила структурата на потребление на нефт и нефтопродукти; второ, прогнози могат да се правят само на базата на разработени находища. А колко са неразработените?; Трето, в правените досега прогнози далеч не винаги се отчитат икономическите фактори, свързани с издръжката на добива; четвърто, не винаги е ясно как именно се отчитат измененията в количествата населения на Земята. С всички тези уговорки дотук, дори и най-песимистичните прогнози предполагат, че известните до момента запаси на нефт ще бъдат разработвани и в следващите 100 години. Така че, през 2095 г. нефт все още ще има. Ако нивото на добив остане такова, каквото е в момента. Много е вероятно да намалее, но в посока на това да се съхранят резерви поради масовото навлизане на автернативни източници на енергия. 

Продължителност на живота

Средната продължителност на живота е може би най-популярният и разбираем показател за качеството на живот, още повече, че в информациите за ръста на благосъстоянието на развитите нации рядко се отделя внимание на това доколко силно влияе такъв фактор на промените в обществото. Още в средата на 21. век голяма част от населението на Япония и Корея ще е над 50-годишна възраст; по същото това време в развитите страни броят на мъжете и жените над 65-годишна възраст ще е по-голям от децата и подрастващите под 15-годишна възраст. Всичко това води към тектонични размествания в поп културата и политиката, към увеличаване на пенсионната възраст и промяна в самият подход за изчисляване на пенсиите, а също и върху по-голямо натоварване на системите за здравеопазване.

  Етнически състав на населението на Земята

Не е тайна, че делът на развитите страни в населението на планетата намалява отдавна и стабилно. По-интересно е да се знае, че такова бъдеще очаква и Азия (независимо, че ръстът на населението в Индия може скоро да я нареди на първо място по този показател в света). Прогнозите за глобален ръст на населението на планетата се основават предимно на очакванията за демографските процеси в Африка, където се очаква бум, дължащ се главно на Кения и Нигерия. Само за няколко десетилетия, Нигерия ще надмине по брой жители населението на САЩ, а общият дял на африканските страни в структурата на световното население ще се увеличи от сегашните 15 % до поне минимум 25 % (а, според по-оптимистични прогнози  - до 30–35 %). 

  Глобалното затопляне

Сред широкия кръг климатолози и географи няма никакво съмнение, че глобалното затопляне, предизвикано от антропогенни фактори е реалност. Стоящият на дневен ред въпрос за науката е с колко ще се повиши глобалната средна температура през следващите десетилетия. Прогнозите в тази област вече съставляват едно внушително математическо множество и най-оптимистичните сред тях сочат повишение от 1 градус по Целзий, а най-песимистичните – 5 градуса по Целзий, което би довело до катастрофални промени в климата надлъж и на шир по цялата планета. Венеция, Амстердам, Сан Франциско, Санкт Петербург, Мумбай и Токио имат сериозни основания да се тревожат за бъдещето, а също и цялото население на Малдивите и Бангладеш.

 Интернет

Но, да не се фокусираме само върху апокалиптични предсказания, да си поговорим и за прогреса: широкото навлизане на таблетите от 2010 година насам взриви ръста на на мобилните устройства с достъп до интернет. Днес, това вече не са само стационарните компютри, лаптопите и телефоните, но и всякакви други преносими устройства, прибори в автомобилите и битова техника. Според прогнозите, още през 2020 г. общият брой на мобилните устройства ще достигне 50 млрд. след което този ръст ще стане експоненциален. При това, никой не се наема да предскаже точката на насищане на пазара на тези устройства. Естествено, много сме далеч все още от реалност като в „Матрицата”, но решаващите стъпки към пълната киборгизация и тоталната информационна свързаност на човечеството вече са направени.

По материали от Wonderzine

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ