Китай бележи невиждан икономически ръст

ЕС

Ръст от 10,5% на китайската икономика за тази година прогнозира МВФ. Тенденцията на бурен растеж ще продължи и догодина, когато се очаква той да се движи около 9,6%.

Сред положителните ефекти на небивалия икономически разцвет в азиатската страна е, че той ще регулира пазара на имоти и ще стабилизира цените. Има обаче и негативи, като например задаващата се тенденция за силно намаляване на китайския експорт, както ограничаването на кредитирането, особено в областта на жилищното строителство.

В краткосрочен план 2/3 от растежа ще се осигуряват от потребителското търсене, а останалата 1/3 – от мерките на правителството, прогнозира МВФ. В средносрочен план ръстът ще зависи от това, доколко властите ще успяват да поддържат баланса между вътрешното и външното потребление, смятат анализаторите на международната финансова институция.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Член на УС на БНБ: По всичко изглежда, че отиваме към неблагоприятния сценарий за инфлацията
Лунната мисия с четирима астронавти „Artemis II“ на NASA се завърна успешно на Земята
Заседание на кризисния щаб COBRA: Великобритания се подготвя за протести заради скока на цените
Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим, за втори път БПЦ няма делегация
Неизвестно за известните: Търговец на юфка става "Крал на перлите" и главен бижутер на императора в Япония
Времето: Облачно, ветровито, на много места и дъждовно
Здравното министерство въвежда ясни правила за медицинската помощ от разстояние
Един наръчник за перфектните комбинации от цветове