Китай и САЩ на прага на кибервойна

Китай и САЩ на прага на кибервойна

Двете най-силни икономики в света са изправени пред кибервойна. Според доклад на Пентагона Китай провежда систематичен кибершпионаж на американската армия и частния бизнес, за да се сдобие с технология, с която да актуализира и засили способността си за действие в случай на регионална криза, предаде „Файненшъл таймс”.

В годишния си доклад пред Конгреса американското министерство на отбраната поставя нов акцент върху заплахата от кибершпионажа от страна на Китай – въпрос, който бе предмет на многобройни възражения от Вашингтон към Пекин.

Според доклада Китай „използва компютърната си мрежа, за да подпомага събирането на информация за американските дипломатически, икономически и военнопромишлени сектори, които работят в подкрепа на американската програма за национална отбрана”.

Въпреки че подобни твърдения отдавна се отправят срещу Китай, новият доклад вероятно е най-категоричното обвинение по въпроса, който предизвиква гнева на много от критиците на Пекин в конгреса, коментира „Файненшъл таймс”.

Напрежението между Китай и САЩ по този въпрос се задълбочи през февруари, когато американска компания обвини поделение на китайската армия, че стои зад серия от безпрецедентни кибератаки срещу десетки и стотици компании по света.

В свой доклад компанията „Мандиънт” твърдеше, че поделение на китайската армия е откраднало стотици терабайти информация от най-малко 141 организации в най-различни промишлени отрасли. Кражбите са започнали още от 2006 г., смятат от компанията Краде се различна информация - от данни за сливания на предприятия до електронната поща на висши служители.

Поделението 61 398 се намира във финансовия квартал на Шанхай - Пудон. Дейността му е държавна тайна, но то работи със знанието на властите на най-високо ниво, се твърди в доклада.

Правителството на Китай отрече всякаква съпричастност към подобна дейност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ