Маршаловите острови дават на съд ядрените държави

Маршаловите острови дават на съд ядрените държави

Маршаловите острови дават на съд ядрените държави

Маршаловите острови заведоха иск в Международния съд в Хага срещу 9 ядрени държави, обяви въшният министър на тихоокенската република Тони Де Брум, цитиран от The Washington Post.

„Нашият народ пострада от катастрофалните и непоправими щети, нанесени от изпитания на ядрени оръжия и ние ще се борим никой повече на Земята да не изпита отново този ужас”, заяви Тони де Брум.

Маршаловите острови обвиняват страните от т.нар. „Ядрен клуб” в грубо нарушаване на международното право. В състава на „Ядрения клуб” са САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан и КНДР, а също и Израел, въпреки че държавата отказва да признае, че разполага с ядрен арсенал. Според властите на Маршаловите острови, тези девет държави се занимават с увеличаване на ядрения си потенциал, вместо да се разоръжават. По приблизителни оценки, в следващите десетилетия ядрените държави ще похарчат над 1 трилион долара за усъвършенстване на своя арсенал. Властите на тихоокеанската република, чието население е 53 хил. души не възнамеряват да търсят материални компенсации, а ще настояват за реални действия по разоръжаване.

Ядерните изпитания на Маршаловите острови започват през 1946 година. За 12 години САЩ са провели на територията на републиката тестове на 67 заряда с различна мощност. На полигона на атола Бикини в различно време са били извършени 23 ядрени опита със сумарна мощност над 42 мегатона. Именно там през 1954 г. са проведени изпитанията на първата американска водородна бомба „Браво”. Мощността на взрива й е с еквивалент, равняващ се на хиляда атомни бомби. В резултат на изпитанията на „Браво”, голяма част от територията на атола е тежко заразена с радиация. 14 години по-късно САЩ обявяват Бикини за безопасно място за живот. Много от жителите на Маршаловите острови страдат от онкологични заболявания, предизвикани от ядрените опити. През 2007 им бе присъдена компенсация в размер общо на 1 млрд. долара. Парите обаче така и не стигнаха до тях, тъй като САЩ не финансираха достатъчно фонда за изплащане на компенсациите. Преди три години Бикини бе включен в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ