Могат ли войни и епидемии да спрат ръста на световното население?
Нито унищожителни глобални епидемии, нито световни войни, нито драстични мерки за ограничаване на раждаемостта могат да спрат ръста на населението на Земята и да го намалят до нива, които да позволят да се избегне катастрофалното изчерпване на природни ресурси.
Земята може да бъде от новите технологии и законодателни мерки, насочени към опазване на околната среда, а н с контрол върху раждаемостта. До такива изводи са достигнали австралийски еколози. Те ги споделят в статия за сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.
Учените проф. Кори Брадшоу и Бари Брук обработили демографски данни, предоставени от Световната здравна организация и есграон службите на САЩ.
При запазване на сегашните показатели за раждаемостта и смъртността, към 2100 г. населението на Земята ще е от порядъка на 10,4 млрд. души. Климатически промени от всякакъв характер – т.е. тежки природни катаклизми, войни, спад на раждаемостта – всички тези основни фактори ще бъдат с минимално влияние и корекции върху тази прогноза, показал съставен от тях компютърен модел.
Дори и при хипотеза за избухване на катастрофални епидемии, които биха могли да убият от 2-6 млрд. души, към 2100 година населението на планетата ще е в границите 8,4-5,1 млрд. души.
„Буквално бяхме поразени: дори и сценарий за Трета световна война с петгодишна продължителност с брой убити и ранени, съпоставими с глобалните конфилкти от ХХ век, много слабо ще въздейства на траекторията на ръста на населението на Земята”, коментира проф. Брук.
Доколкото катастрофи от такъв мащаб и драконовски мерки за ограничаване на раждаемостта едва ли са възможни в настоящето столетие, обществата и правителствата по-скоро трябва да насочат усилията си в нови технологии и много по-рационални и икономични методи на използване на природните ресурси, препоръчват учените.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.