Талибаните в Афганистан забраниха на унивеситетите да обучават по книги, написани от жени

ЕС

Афганистанското талибанско правителство забрани използването на книги, написани от жени, в университетското обучение. Това съобщи BBC, позовавайки се на неназован член на комисията, отговорна за прегледа на литературата. 

Според новите правила около 140 книги, написани от жени, са в списък от 679 публикации, считани за противоречащи на шариата и правителствената политика.

„Всички книги, написани от жени, не са разрешени за използване в обучението“, твърди членът на комисията. Освен това на университетите е забранено да преподават 18 предмета, противоречащи на шериата, включително шест за жените. Според ВВС обаче афганистанските власти твърдят, че зачитат правата на жените в рамките на приетите норми и традиции на страната. 

През март Афганистанският журналистически център съобщи, че талибаните са забранили женските гласове и послания от жени по време на развлекателни предавания по радиото в провинция Кандахар. През 2021 г., след като установиха контрол над Афганистан, талибаните забраниха на жените да се появяват публично без чадор (забулване от глава до пети), позовавайки се на необходимостта от създаване на „ислямска среда“ в страната.

През 2022 г. лидерът на талибаните Хайбатулла Ахундзада преустанови занятията за момичета в афганистанските университети, забрани на жените да посещават университети, включително и на преподавателките, и нареди отстраняването им от всички национални и международни неправителствени организации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 16 до 22 март
Иран поднови атаките срещу съюзниците на САЩ в Персийския залив. Тръмп заяви, че не го е очаквал
На днешната дата, 17 март. Имен ден празнуват Алеко, Алекса, Алексей, Алекси, Алексий
Мъск прогнозира бъдеще с високи доходи за всички, благодарение на изкуствения интелект
Времето във вторник: Заоблачаване и застудяване
Първият грък в космоса: Атина подготвя свой учен в Европейската космическа агенция
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст
Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността