Най-корумпираните държави в света

Най-корумпираните държави в света

Корупцията на правителствата и хората по света върти трилиони долари годишно и има сериозен ефект върху глобалната икономика. Тъй като включва нерегламентирани дейности с размяна на пари и услуги, тя трудно се проследява. Статистиките за нея се базират на вече разследвани случаи.

Международната организация „Трансперънски интернешънъл“ прави едно от най-добрите й измервания като изследва колко корумпирани са административните и политически институции на страните и регионите. След което ги оценява в скала от 1 до 100. На базата на комбинация от наблюдения и оценки за злоупотребата с властовите позиции „Трансперънси“ прави специален индекс. Според него 12-те най-корумпирани страни в света са следните:

12. Чад. Тя е една от най-бедните и най-корумпирани нации в света. Смята се, че петролопроводът от чад за Камерун, която генерира повече от милиард долара годишно за правителството на страната, е „доказателство за провала на Световната банка и МВФ да наложат фундаментални мерки за прозрачност в петролната, газова и минна индустрия.

11. Бурунди. Мнозина се надяваха, че бунтовете от 2005 г. там ще снижат нивата на корупцията, но експертите твърдят, че затворената източноафриканска нация преминава през корупционна криза, която застрашава мира и стабилността й.

10. Хаити. Тя смени президента си, но това така и не се отрази на нивото на корупция в нея.

9. Венецуела. Една от най-корумпираните държави в света откакто „Трансперънси“ изготвя индекса си от 1995 г. насам.

8. Ирак. Бори се да овладее корупцията си, но все още се класира сред страните с най-големи злоупотреби. Милиони долари буквално потъват в нечии джобове. Част от тези суми отиват за финансиране на терористични организации.

7. Туркменистан. Там се наблюдава липса на ефективно законодателство по въпроса с корупцията. Много слабо развитата правна система прави публичния сектор на страната силно уюзвим.

6. Узбекистан. Също както в Туркменистан, държавната система е корумпирана. Затвореното й общество е създало икономика, която захранва основно елита.

5. Мианмар. Природните й богатства все още се котролират от военните въпреки прехода на бившата Бурма към демократизация.

4. Южен Судан. Стана държава през 2011 г., но официалните лица, които я управляват, все още крадат от парите й от петрол.

3. Афганистан. На дъното на каласацията! Заема 174 място е от 174 изследвани държави, след като освен всички останали доказателства за корупция в нея най-голямата й банка също бе изобличена.

2. Северна Корея. В страната има много малко чуждестранни инвестиции. Същевременно цялата й политическа и икономическа система е пропита от корупция от 90-те години насам, когато сталинистка Северна Корея се срина.

1. Сомалия. Тя е смесица от кланове, военни диктатори, пирати и правителствени бунтовници. През годините световните сили – особено САЩ и СССР – я използваха като поле на сбъсък на различни идеологии. Те субсидираха корупцията чрез финансиране на различни кланове и групи. След като режимът й потъна през 1991 г. страната е в беззаконие, управлявана от кланове, началници на армията и бунтовнически лидери. Тази година доклад на Световната банка посочи, че коалиционното правителство е получило в нелегална форма над 130 милиона долара.

Кои са най-малко корумпираните страни? Според "Трансперънси" те са Дания, Финландия и Нова Зеландия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ