Най-образованите държави в света

Най-образованите държави в света

Най-образованите държави в света

Броят на завършилите висше образование по света е продължил да нараства по време на рецесията. Това сочи актуално, международно икономическо изследване. В развитите държави процентът на хората с диплома за бакалавър се е покачил с повече от 30% през 2010 г., а в Съединените щати – с повече от 40%, което е едно от най-значителните покачвания в света.

Най-развитите икономики имат най-образовано население. Това правило е валидно отдавна. Образователното равнище в тези държави се повишава с времето. То се покачва, но същевременно не го прави с толкова бързи темпове, колкото ръстът на нивото на образованост в развиващите се икономики.

Болшинството от страните, които харчат най-много за образование, съвсем логично имат и най-образовани нации. Това сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от „Уолстрийт джърнъл“. Експертите пресмятат какъв е броят на хората с диплома от колеж или университет в 34-те членки на ОИСР. На базата на доклад на организацията американското издание е съставило класация на 10-те страни с най-висок дял хора с висше образование в населението им.

През февруари тази година „Уолстрийт джърнъл“ представи класация на същата тема, отново базирана на данни на ОИСР. Държавите в нея бяха почти същите, с малко по-различна подредба. Изводите са подобни. Те следват от анализ на състоянието на образованието в ОИСР през 2011 г. Един от водещите сред тях е, че висшето образование е помогнало на хората по целия свят да останат назначени по време на рецесията. Между 2008 и 2010 г. нивото на безработицата в развитите нации се е покачило с 8,8% до 12,5% за хората с по-малко от гимназиално образование. И от 4,9% до 7,6% за тези с диплома за средно образование.

Най-новият списък на 10-те най-образовани развити държави изглежда така:

10. Ирландия. От 2000 до 2010 г. процентът на хората с диплома за висше образование там почти се е удвоил, покачвайки се до годишно равнище от 7,3%. Този ръст е по-бърз от всяка друга държава на ОИСР. Завършилите средно образование в Ирландия също са се увеличили – от 74% до 94% от населението през това десетилетие. Образованието е станало особено значимо за реализацията на мъжете, които си търсят работа в страната.

9. Австралия. Тя е предпочитана дестинация за много международни студенти. Чужденците съставят 21,1% от всички студенти, изучаващи висше образование в страната през 2010 г. Този дял е по-голям отколкото във всяка друга държава, освен в Люксембург. Да си намерят работа там не е много трудно за хората с бакалавърска диплома. Безработицата сред висшистите през 2010 г. е била 2,8%.

8. Финландия. През 2009 г. тя е похарчила 6,4% от своя БВП за образование. 97,6% от тези фондове идват от публични ресурси. Между 2000 и 2010 г. завършилите средно образование са се увеличили с 2%, а тези с висше – с повече от 6%. В резултат Финландия пада от четвъртото на осмото място сред най-образованите държави в света.

7. Великобритания. В десетилетието до 2010 г. нейните жители с висше образование са се покачили с 12%. Университетите в страната са сред най-популярните за студентите от останалите държави. Международните студенти там са 16% от всички. Обединеното кралство наскоро направи промяна в системата за финансиране на обучението. През 2000 над 14% от него идваше от частни ресурси, докато през 2009 г. този дял вече се беше покачил до 31,1%.

6. Южна Корея. Между 2000 и 2010 г. процентът на завършилите висше образование там е нараснал от 24 до 40%. Освен че са добре образовани, много от корейците инвестираха значителни суми в обучението си и това на децата си. През 2009 г. само Ирландия е похарчила повече от южнокорейския 8% от БВП. Въпреки тези инвестиции обаче образованието изглежда не оказва значителен ефект върху търсенето на работа в страната.

5. Нова Зеландия. Хората с най-малко бакалавърска степен в тази мъничка, райска държава са станали с над 13 на сто повече между 2000 и 2010 г. Броят на тези с диплома от колеж или еквивалент на тази диплома се е покачил от 29% до 41% в този период. Освен това страната става любима дестинация сред международните студенти.

4. САЩ. Въпреки че Щатите са само една от малкото нации с повече от 40% от населението с диплома за висше образование през 2010 г., образователната система там има сериозни проблеми. Една от тревогите е, че процентът на висшистите през 2010 г. е бил 77%, което е под средното за ОИСР от 84%.

3. Япония. През 2009 г. тя е похарчила 1,6% от своя БВП за университетско образование и само 5,2% от своя БВП за образованието като цяло. Това е под средното за ОИСР ниво от 6,3%. Но въпреки сравнително малкото си вложения и похарчени средства, 96% от японците имат средно образование.

2. Израел. Тя се присъедини към ОИСР през 2010 г. Тази година БВП на глава от населението там спадна с повече от 7000 долара под средното за организацията. Въпреки това хората със средно образование в страната са били 92% от цялото й население през 2010 г., което е доста над средното за ОИСР ниво от 84%. 46 на сто от израелците имат висше образование. 7,2% от нейния БВП е бил отделен за образование през 2009 г.

1. Канада. Единствената държава, в която повече от половината от населението в активна възраст е с висше образование през 2010 г. Това е с над 40% повече в сравнение с 2000 г.. Канада успява да стане лидер в световното образование, без да е първа по инвестирани средства в тази насока (6,1% от БВП през 2009 г., което е по-малко от средното от 6,3% за ОИСР). Голяма част от субсидиите са били отделени за висше образование. За него страната е отделила 2,5% от БВП, което я нарежда на трето място сред Съединените щати и Южна Корея. Единственото, в което не се представя сравнително добре, е в привличането на международни студенти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ