Най-радикалната европейска монахиня

Най-радикалната европейска монахиня

Най-радикалната европейска монахиня

Религия и крайнолеви убеждения се вливат в образа на испанската монахиня сестра Тереза Форседес - една от най-влиятелните ляво ориентирани публични фигури в Европа в последните месеци, разказва Би Би Си.

Сестра Фернандес е интелектуалец, оратор и член на антикапиталистическо движение, което се бори за независимостта на Каталония, връщането на харченето на държавни средства и национализацията на банките и енергийните компании в страната й. Тя е истинско явление, след като стана известна, представяйки възгледите си в различни испански медии. 

Живее в манастира Сейнт Бенет и е популярна, откакто участва в дискусионни предавания на местна телевизия. Славата й се увеличи и от публикациите й в Twitter и Facebook, където има множество последователи. Говори уверено, със сигурност в погледа, и е енергична. Не се отличава със смирение, както би се предполагало от една монахиня, но не излиза без традиционното си черно расо и казва, че всичко, което прави, е родено от дълбоката й вяра в християнството и отдадеността й към религията. Същевременно е много критична към църквата и мъжете, които я управляват.

Сестрата ръководи движение, в което са се записали за участие около 50 000 каталонци. Казва, че няма да създаде политическа партия. Същевременно се зарича, че народът има силата да срине международния капитализъм и да промени картата на Испания.

Монахиня Тереза предлага на сънародниците си програма от 10 точки, която е изготвила заедно с икономиста Аркади Оливерес. В нея призовава за създаването на правителство, което да поеме контрола върху всички банки в Испания и да предприеме мерки за намаляване на финансовите спекулации. Посочва, че трябва да се престане със съкращаването на работните места. Предлага „по-честни” заплати и пенсии, по-къси работни дни и плащания на родителите, решили да останат у дома. Настоява още за „истинска пряка демокрация”, стъпки да се ограничи политическата корупция, „зелени” икономически политики и национализация на енергийните компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ