Нови отзиви от световните медии за сблъсъците в България

Нови отзиви от световните медии за сблъсъците в България

Нови отзиви от световните медии за сблъсъците в България

Снощната окупация на парламента в София и насилието между полицията и протестиращи в опит да се изведат с автобуси депутати и журналисти в него, е отразено от всички водещи глобални медии. Извънредната ситуация привлече вниманието на глобалните новинарски източници, в чийто поток отсъстваше информацията за продължаващата 40 дни мирна демонстрация до снощи.

Агенция „Ройтерс” проследи ситуацията в присъщия си новинарски стил с излъчване на кратка, незабавна информация, написана фактологично. „Повече от 100 български законодатели и журналисти бяха ескортирани от парламента след като бяха затворени в капан вътре в продължение на около 8 часа заради антикорупционни протести”, посочва последната й новина за страната ни. „Полицията проправи път сред стотици българи, които протестираха 40 дни срещу правителственото решение да се избере медиен магнат за шеф на сигурността, което те виждат като пример за частни интереси, контролиращи държавните институции. Оттеглянето на кандидатурата от правителството миналия месец не успя да потуши публичното разочарование в най-бедната държава на Европейския съюз. Протестиращите в столицата София призовават сега към оставка на кабинета”, посочва агенцията. Тя цитира парламентарният говорител Михаил Миков, който заявява, че планираното парламентарно заседание в сряда трябва да се отмени, докато не се възвърне редът. Освен това посочва, че евродепутатът и бивш външен министър Ивайло Калфин е написал във Facebook “С извинение към милионите, които гласуваха преди два месеца, имаме нужда от нови избори”.

„Уолстрийт Джърнъл” съобщава: Седмици на ежедневни антикорупционни демонстрации в България оказаха натиск над новия премиер часове, след като той отхвърли всички призиви от протестиращи да се оттегли. Група неизвестни активисти се отдели от основия протест пред парламента около полунощ и започна да хвърля камъни, разбивайки прозорци, според полицай на мястото, който отказа да бъде назован по име. Организатор на протестите заяви, че 10 души са ранени. Нито един от тях не е тежко пострадал. Около 100 души са били затворени вътре в сградата, откъдето не са ги пускали активистите. (…) Това беше първият път, в който протестите бяха изпълнени с насилие в 40-тия им ден. Подобни улични демонстрации доведоха до оставката на правителството [в България] тази пролет.”

Би Би Си посочва: „Президентът на България призова към успокояване на ситуацията, след като министри бяха блокирани в парламента. Той призова както протестиращите, така и полицията да останат „мирни и цивилизовани”. Повече от 100 политици и журналисти бяха затворени в сградата тази нощ, докато полицията ги ескортира към 5 сутринта. Премиерът Пламен Орешарски отхвърля призивите на протестиращите да подаде оставка.”

„България – най-бедната членка на Европейския съюз – е в политическа несигурност от месеци. Настоящото правителство пое управлението след предсрочни избори през май, които се проведоха след продължителни протести. Протестите се възобновиха преди около 6 седмици след спорното назначение на младия медиен магнат Делян Пеевски начело на националната агенция за сигурност”, пише още британската обществена медия.

„Скандирайки „Мафия!” и „Оставка!” опонентите на социалистическото правителство и други обекти по засилено охраняван автобус, който опита да изведе държавни ръководители извън парламента, където обсъждаха държавния бюджет”, посочва „Ал Джазира” на английски език. Тя отразява обстановката в България тази нощ и цитира президента Росен Плевнелиев, който призовава „да запазим протеста такъв какъвто беше и какъвто впечатли цяла Европа – мирен, цивилизован и насочен да постигне ценностите на демократичното общество”.

Американският вестник „Вашингтон Пост” отразява случилото се снощи в столицата наред с други медии, сред които се включва канадската Ctvnews, на базата на информация на агенция АП, в която последователно се обясняват развоят на събитията снощи и политическото статукво в България, което е довело до тях. В материала се цитира президентът Плевнелиев, който казва, че „за първи път от началото на протестите виждаме напрежение и опити за провокация” и че „всички живеем тук, това е нашата страна и сме отговорни към нея. Призовавам към мир и ред”. Посочва се, че актуално изследване на общественото мнение показва, че протестът се подкрепя от около две трети от населението на България от 7,3 милиона души, което има най-ниския доход в Европейския съюз.

Българската полиция успя да разчисти изхода на сградата на Парламента в София, който по-рано бе барикадиран от участници в антиправителствените демонстрации, писа руската Lenta.ru. Стотици униформени с допълнително оборудване бяха привлечени за отварянето на изхода. Полицията използва и булдозер, за да събере частично барикадите, издигнати от кошчета за боклук, храсти и други предмети. В сградата на Парламента бяха блокирани над сто души, пише още интернет изданието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ