Новият докладчик по АКТА призова Европарламентът да отмени споразумението
Спорното споразумение АКТА трябва да бъде отхвърлено от Европейския парламент, заяви евродепутатът Дейвид Мартин - основен докладчик по Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АКТА). Този договор застрашава гражданските свободи, предупреди Мартин, цитиран от BBC.
Коментарите му идват по-малко от три месеца след като предишният докладчик Кадер Ариф, подаде оставка от поста си в знак на протест срещу плановете за въвеждането на договора. Към днешна дата 22 държави-членки са подписали споразумението. Въпреки това договорът трябва да бъде ратифициран от Европейския парламент преди да влезе в сила.
Мартин заяви, че горещо препоръчва тази ратификация да не се прави. "Ползите от това международно споразумение са далеч по-малко от потенциалните заплахи за гражданските свободи", казва той в писмена препоръка към Европейския парламент. "Като се има предвид неяснотата на някои аспекти на текста и несигурността по отношение на неговото тълкуване, Европейският парламент не може да гарантира адекватна защита на правата на гражданите в бъдеще", се казва в доклада на Мартин.
Обсъждането за АКТА беше оповестено публично от Wikileaks през 2008 г., а договора стана причина за сериозни противоречия. По-рано тази година хиляди протестиращи от градове като Берлин и Варшава излязоха на улицата, за да споделят своите възражения срещу споразумението, което критиците казват, че ще задуши свободата в интернет.
Ариф, който подаде оставка като докладчик на ЕС за АКТА на 27 януари, описа преговорите като "маскарад". Въпреки тези опасения, споразумението бе подкрепено от мнозинството от държавите-членки на ЕС.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.