ООН издаде препоръки за оцеляването на света

ООН издаде препоръки за оцеляването на света

Неравенството нараства. Екологичната среда се влошава, а икономиките са нестабилни. Всички тези условия означават, че светът трябва да промени начина, по който прави бизнес. Това е едно от заключенията на актуален доклад на ООН, цитиран от BBC.

Здравето и образованието трябва да се подобрят, твърдят експертите. Според тях субсидиите за изкопаемите горива трябва да бъдат прекратени. Необходимо е правителствата да гледат над стандартните измерители на БВП, твърди високопоставено жури от организацията, съставено през 2010 г. от главния й секретар Бан Ки Мун.

Докладът с тези заключения беше издаден преди международната конференция Рио+20, която ще бъде организирана от ООН през юни в бразилския град Рио де Жанейро. Той беше представен в Адис Абеба от двама от съпредседателите на организацията – финландският президент Таря Халонен и държавният глава на Южна Африка Якоб Зума.

Устойчивото развитие е по-важно от всякога, имайки предвид множеството кризи, които сега се развиват в света, твърдят наблюдателите. Нараства неравенството между половете и огромната пропаст между богатите и хората с ниски доходи на места. Образованието и равенството трябва да бъдат приоритет за световната общност, смятат от ООН.

Под устойчиво развитие се разбира развитието, което среща нуждите на настоящето, без да се правят компромиси с бъдещата способност на следващите поколения да срещат техните собствени нужди, особено от гледна точка на околната среда. „Тестваме капацитета на планетата ни да ни издържа”, смятат авторите. „Трябва да се променим драматично, започвайки с това как мислим за връзките ни един с друг, до бъдещите поколения, и екосистемите, които ни поддържат”, казват те.

Докладът, озаглавен „Гъвкави хора, гъвкава планета: Бъдеще, което си заслужава да бъде избрано”, включва 56 препоръки, които, ако бъдат изпълнени, според ООН могат да окажат дълбоко положително влияние върху обществата, властите и бизнеса.

Част от съветите гласят, че правителствата трябва да преценят истинските цени на продуктите за околната среда и да ги включат в цената, която хората заплащат за тях, за да възникне икономическа система, която защитава природните ресурси. Стоките трябва да се разпространяват с указана върху тях информация за отпечатъка им върху природата, за да може всеки да има възможност за информиран избор при покупка. Правителствата трябва да приспособят индикатори, които измерват устойчивостта на икономиката и са отвъд показателите на БВП. Необходимо е да се промени и регулацията на финансовите пазари, за да се промотират по-дългосрочни и по-стабилни инвестиции. Освен това, до 2030 г. трябва да е осигурен универсален достъп до възобновяема енергия, а до 2025 – универсален достъп до телекомуникационните услуги и мрежата.

Светът трябва да учреди глобален фонд за подпомагане на образованието. Неговата цел е да подпомага достъпа до начално образование към 2015 г. и до средно образование към 2025 г., препоръчва още ООН.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ