Отново Путин – последствията за Русия и Запада
Изборите от 2011 и 2012 г. са началото на края на режима на Путин. Това е основният извод от доклада на лондонския Кралски институт по международни отношения, известен още като Chatham House, който е бил представен в Брюксел в навечерието на президенските избори.
Докладът е озаглавен „Отново Путин: последствия за Русия и Запада”. Завръщането на Путин в Кремъл в никакъв случай не означава стабилност за Русия, както самият той се опитва да представи нещата. По-скоро е обратното, твърдят авторите на доклада. Всъщност, главната задача на новия стар президент и неговия екип е да се съхрани системата на персонална власт, която бе създадена през последните 12 години, смятат те.
Самият Путин е пред сложна дилема: дали да остави всичко, както си е и да гледа отстрани как системата се руши, заплашвайки го да го затрупа под отломките си или да извърши реформи, което неизбежно означава на преден план да излязат върховенството на закона, политическата и икономическа конкуренция. Но това би означавало сериозно да се разклати стола под неговата клика, а тя може и да не му го прости, пише още в доклада.
Затова е напълно възможно в следващите шест години Русия да се изправи пред сериозна опасност от неконтролируемо развитие на ситуацията. Такъв сценарий е реален, ако управляващият елит не успее да се адаптира към неумолимо променящата се реалност и в страната не бъдат създадени независими институти, които да артикулират интересите на обществото, предупреждават авторите на доклада.
Подобен сценарий може да има пагубни последствия не само за Русия, а и за Европа и цялата международна общност, твърдят още те. Политическата сцена в Русия е толкова разчистена, че появата на конструктивна, демократична опозиция може да се окаже безвъзвратно закъсняла. Оттам, до революция от типа на Арабската пролет в Египет има само една крачка, смятат още авторите на доклада.
Искрата вече тлее, тъй като икономиката на Русия все по-остро се нуждае от системни реформи, но е малко вероятно те да се случат. Сливането на власт и собственост е толкова дълбоко, че икономическите реформи в страната вече са невъзможни без политически промени, твърдят анализаторите.
От друга страна, новата стара власт продължава да трупа напрежение и във външнополитически план. Отношенията със САЩ са лишени от конкретно съдържание, а тези с Европа са далеч от желаното. Войнствените предизборни речи на Путин свидетелстват за неговото враждебно отношение към Запада. Неговият антиамериканизъм не е предизборна риторика, а искрено убеждение, казват авторите на доклада. За него Европа е само туристическа дестинация, от която трябва да изкопчи безвизов режим и голям потребител на газ. Но по никакъв начин Путин не възприема и най-вероятно няма да възприеме и в бъдеще нейните ценности, добавят те.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.