Пир по време на чума в най-бедната държава от ЕС*

Снимки: Николай Дойчинов/АФП

Клаксони на лимузини и весели подвиквания от момчета в костюми отекват в центъра на София, докато момичета в лъскави вечерни рокли се фръцкат наоколо на високи токчета или танцуват под звуците на силна музика.

В края на май хиляди абитуриенти на възраст от 18 до 19 години честват екстравагантните си балове – парад на суетата в най-бедната държава от ЕС.

Средната работна заплата в България е около 400 евро, а безработицата от над 12 процента принуждава много семейства с мъка да свързват двата края.

Дори най-бедните обаче оставят по нещичко настрана – често в размер на две-три месечни заплати – за тази скъпа традиция. Родителите често затъват в дългове, за да могат децата им да изживеят „голямата си вечер”, а роднините – пищните, подобни на сватба празненства, които я придружават.

„Невероятно кичозно е, но всички го правят”, каза ученичката Стефка Дренова в една от празничните вечери наскоро, наконтена с рокля с пайети и без презрамки и с великолепна прическа.

„Не бих имала нищо против да нося тениска, но това би имало смисъл само ако всички го правеха”, казва Христина, която е облечена в обсипан с метални капси сребристосин корсаж, който проблясва на вечерното слънце.

Подготовките за абитуриентския бал започват още в началото на учебната година.

„Ресторантът е резервиран още миналия октомври, младежите говорят само за рокли и с наближаването на празника момичетата изпробват прическите и грима си, за да не допуснат провали на важния ден”, обяснява Росица Лозанова, гимназиална учителка по литература, пред Агенция „Франс прес”.

Все по-екзотични

Обичаят да се празнуват абитуриентски балове датира от времето на комунизма, но става „все по-екзотичен” с всяка изминала година, казва Николай Овчаров, хвърляйки горд поглед към дъщеря си, която стои наблизо в жълта тюлена рокля.

„Изгубих сметката колко пари отидоха за всичко това, но, честно казано, говорим за много сериозни разходи”, добавя той.

С момчетата е по-лесно.

„Един костюм е достатъчен и те могат да го носят и след бала”, смята Тодор Тодоров, който добавя ,че е щастлив, че синът му Иван е решил да отиде на бала си пеш, вместо да наема скъпа кола.

Колони от ретро кабриолети, огромни лимузини, джипове и дори камиони, украсени с китки балони, направиха движението и шума по софийските улици непоносими по време на абитуриентските вечери, почти всички от които се празнуват в последната седмица на май.

Преди събитието полицията редовно обнародва предупреждения по радиото и в медиите, тъй като студентите често се навеждат от прозорците и през отворените покриви на колите, броят до 12 с пълен глас и така отбелязват края на 12-те си училищни години.

Мнозина обаче смятат, че безумните харчове са излезли извън контрол и през тази година за първи път се появиха кампании, призоваващи учениците да дарят част от парите, събрани за бала, за благотворителност.

„Отидохме на церемонията по завършването с бели тениски и дарихме парите на „децата-пеперуди”, казва Иван Тодоров, ученик от Френската гимназия в София.

Други столични училища също се присъединиха към инициативата, която помага на деца, страдащи от epidermolysis bullosa – рядко наследствено кожно заболяване.

Традицията да се празнува на едро обаче остава любима на повечето българи като символичен преход между безгрижните гимназиални години и отговорностите на ранната зрелост.

„Няма друга вечер като тази и се надявам, че ще си прекараме страхотно”, казва Богдана, която скоро заминава за Великобритания, за да продължи обучението си.

„Каквото и да струва абитуриентския ми бал – заслужава си. След това сама ще си изкарвам прехраната”, заяви Николета Кирилова, която обаче изглежда малко засрамена в дългата си рокля, украсена с огромна панделка.

Засега се виждат обичайните емоции, които са присъщи на последните учебни дни. Освен радост и вълнение, имаше и сълзи и несигурност, тъй като повечето ученици казват, че ще кандидатстват в чуждестранни университети и може дълго време да не видят приятелите си.

„Не знам дали ще се върна в България”, казва Мария Янакиева. Тя носи мрачна черна рокля.

*Материалът е публикуван от Агенция „Франс прес” и препубликуван от сп. Business Insider. Заглавието е на редакцията

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ