Почина най-възрастният оцелял от "Аушвиц"
На 108-години почина най-възрастният човек, оцелял от концентрационния лагер на нацистите "Аушвиц-Биркенау" в Полша. Полякът Антони Доброволски е прекарал последните си дни в Дебно, Северозападна Полша, съобщи BBC. Той бе една от последните личности, върху чиито живот Втората световна война е оставила ужасяващия си отпечатък.
Доброволски е учител. Бил е затворен в лагера, защото е давал тайни уроци на полски деца по време на германската окупация на Полша. Арестуван е от Гестапо и отведен в нацисткия лагер през 1942 г. По-късно е бил прехвърлен в лагерите "Грос Розен" и "Захсенхаузен" в Германия преди 1945 г. да настъпи. "Аушвиц” бе по-лош от дантевия ад", каза той във видео, заснето с него, когато бе на 103 години.
Образованието за поляци е било ограничено до максимум 4 години по време на Втората световна война в рамките на опит на нацистите да потиснат полската култура. Доброволски е бил част от прикрито движение, чиито усилия са били насочени към продължаване на обучението на полските деца.
Близо 1 милион души са убити само в лагера "Аушвиц-Биркенау" по време на Втората световна война.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Нов компютърен чип може най-сетне да издържи на адските условия на Венера
Любопитно |Илияна Йотова: Гласувах за работещо Народно събрание и силно правителство
Политика |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Галибаф: Има напредък в разговорите със САЩ, но споразумението остава далеч
Свят |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Цените на едро пак тръгнаха нагоре: лукът скочи с над 33%
Икономика |Coca-Cola още доминира при поръчките на напитки във веригите за бързо хранене
Маркетинг |На днешната дата, 19 април. Рождениците днес
На днешната дата |Иран отново затвори Ормузкия проток
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.