Прогноза: Мобилният трансфер на данни ще става по-печеливш от разговорите

Прогноза: Мобилният трансфер на данни ще става по-печеливш от разговорите

Мобилните оператори ще правят повече пари от трансфера на данни, отколкото от телефоннни разговори до 2018 година. Това твърди прогноза за развитието на мобилните комуникационни услуги на GSMA – организация, която представлява мобилната индустрия във Великобритания. Според нея в бъдеще ще се разшири обхватът на комуникацията между свързаните устройства и трансфера на данни от преносима машина към преносима машина в глобален план.

Светът на мобилните връзки ще трансформира живота на милиони, особено в развиващия се свят. Борбата със смъртоносни болести като маларията, туберкулозата и ХИВ ще бъде подпомогната от разширената употреба на мобилните връзки, смятат експертите.

Около 240 тона храни се развалят по време на превозването и съхранението им всяка година. Организацията предвижда, че мобилни устройства обаче ще бъдат използвани, за да се следи и наблюдава температурата в съоръжения за съхранение. Така ще могат да се съхранят достатъчно хранителни продукти, за да се изхранят поне 40 милиона души на планетата през 2017 г. Което ще е еквивалент на населението на Кения.

Междувременно употребата на мобилни апарати, електронни четци и таблети ще може да впише 1,8 милиона деца повече в образователната система на държавите им до 2017 г. „Мобилните данни не са само стока. Те стават животворния поток на ежедневния ни живот и икономиката с повече и повече свързани хора и неща”, коментира Майкъл О’Хара – маркетинг директор в GSMA. Асоциацията прогнозира, че в САЩ и Великобритания ще се повишат приходите на мобилните оператори от трансфер на данни и до 2014 г. ще надхвърлят тези от гласовите обаждания. Очаква се в Аржентина това да се случи дори по-рано – още тази година. В Кения пък – една от най-свързаните по отношение на мобилните комуникации африкански държави – ще стане към 2016 г.

Освен това не само развиващия се свят ще спечели от възхода на мобилното. Очаква се, че мобилните здравни услуги ще съставят 400 милиарда долара от годишните разходи за здравеопазване на членките на ОИСР към 2017 г.

В допълнение към всичко това, свързани интелигентни автомобили ще могат да спасят един от девет живота чрез системата им за извънредни обаждания. А умно технологично измерване ще може да намали въглеродните емисии с 27 милиона тона, което е еквивалент на засаждането на 1,2 милиарда дървета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ