Протестиращите в Турция подпалиха офиса на управляващата партия

Протестиращите в Турция подпалиха офиса на управляващата партия

Протестиращите в Турция подпалиха офиса на управляващата партия

В нощта срещу понеделник, 3 юни, антиправителствените демонстрации в Турция продължиха с нова сила. Опозиционерите в Измир хвърлиха бутилки със запалителна смес в офиса на управляващата Партия на справедливостта и развитието (АКР), предаде Ройтерс. В сградата започна пожар, който скоро бе потушен от огнеборците.

Най-ожесточените сблъсъци с полицията обаче станаха в централния истанбулски квартал Бешикташ, който се намира на брега на Босфора, предаде Би Би Си. Протестиращите издигнаха барикади от изпочупени автобусни спирки и пътни знаци. Полицията отвърна със сълзотворен газ и водни струи.

Пътищата към истанбулската резиденция на турския премиер Реджеп Ердоган бяха затворени. Протестиращите се опитаха да се доберат до правителствената сграда, но полицията ги спря с помощта на сълзотворен газ.

Цяла нощ в близките болници, магазини и университетски сгради дежуриха лекари, които помагаха на пострадалите в безредиците. По информация на местни медии ранените през последните дни и нощи вече са стотици. Министърът на вътрешните работи на Турция Муамер Гюлер обаче опроверга появилата се в медиите информация за двама загинали по време на безредиците, продължаващи шести ден в страната.

„В тези безредици загинали няма. От ранените четирима са в реанимациите в Истанбул и двама в Анкара. Четиримата са в критично състояние”, каза той, цитиран от портала “МайНет хабер”.

Гюлер обяви още, че от 31 май насам са задържани над 1700 души. Няколкостотин бяха арестувани тази нощ в Анкара при щурм на местен търговски център. Демонстрациите продължават в 67 турски града. По данни на министерството на вътрешните работи при сблъсъци с полицията са ранени 58 цивилни и 115 сътрудници на правоохранителните органи. Асоциацията на турските лекари обаче съобщи за 484 пострадали от редиците на протестиращите.

Демонстрациите в Турция започнаха в Истанбул в края на май и станаха масови на 31 май. В началото гражданите искаха отмяна на решението да се унищожи парк в центъра на града при площад Таксим, където властите се канят да строят мол. Полицията разгони митинга със сълзотворен газ, след което протестите придобиха антиправителствен характер и се разпростряха и в други градове. Стихийно разгарящото се движение се поддържа от политически лозунги. Протестиращите, основно млади хора, поискаха оставката на премиера Ердоган, който е начело на страната от 2002 г. Освен другото, той е обвиняван и в ислямизация на страната.

Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън осъди полицейското насилие в Турция. Тя призова към мирно разрешаване на проблема и заяви, че съжалява за непропорционалните мерки, вземани от турските сили за възстановяване на реда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ