Първи отзиви на чуждите медии за новото правителство

Първи отзиви на чуждите медии за новото правителство

„Българският парламент одобри предвождано от социалистите правителство”, информира американската агенция „Ройтерс” във връзка с новоизбрания днес кабинет в България. Тя е една от първите световни медии с информация за днешните политически събития у нас. Все още се очакват анализи и коментари от Америка, Германия, Франция, Англия, съседните европейски държави, Турция.

„Българският парламент одобри правителство, водено от социалист технократ, за да сложи край на месеци политическа безизходица”, пише „Ройтерс”. И допълва че „най-бедната членка на Европейския съюз е без постоянна администрация от февруари, когато протести срещу стандарта на живот и корупцията свалиха десноцентристкото правителство”. Агенцията цитира социалистическият лидер Сергей Станишев, който казва, че „хората искат ново, работещо правителство, което ще даде ясна перспектива за страната, икономиката и живота на всеки българин”.

„Новото правителство на малцинството, подкрепено от социалистите и техните политически съюзници етническите турци, ще бъде предвождано от 53-годишния “non-partisan” (в свободен превод политически необвързан - бел. прев.), бивш финансов министър Пламен Орешарски”, съобщава информационната медия. И отбелязва, че той е спечелил поста, след като най-голямата политическа партия в България ГЕРБ не е успяла да намери съюзници, с които да сформира кабинет.

„Българският Марио Монти се заема да поведе ново правителство”, пък е заглавието на „Файненшъл Таймс”. „България се готви да изплува след месеци на политическа несигурност. Днес парламентът гласува водено от социалистите отчасти технократично правителство, оглавено от независим, наричан от поддръжниците си „българският Марио Монти. Пламен Орешарски, кандидат за министър-председател, работи като финансов министър във водената от социалистите коалиция между 2005 и 2009 г. Но неговият богат бекграунд и репутация за фискална дисциплина доведоха социалистите до това да го сравняват с бившия италиански премиер технократ, настоявайки че той ще донесе „стабилност, икономически растеж, високи доходи и нормална бизнес среда”, пише английското финансово издание. То отбелязва, че съществува Facebook страница с 2000 члена, която призовава към нови протести на Орлов мост в София, „където започнаха спечелилите демонстрации”. И пише, че Пламен Орешарски ще бъде под натиск да удържи стабилни публичните финанси, които спечелиха аплодисментите на ЕС за България, като същевременно ще трябва да задоволи популярното изискване за по-високи заплати, по-голям икономически растеж и по-малки сметки за електроенергия.

„Българският икономист Пламен Орешарски, който има подкрепата на социалистите и либералите в България, бе утвърден от парламента като премиер на страната”, пише „Франс прес”. Кандидатурата му бе подкрепена от 120 депутати и отхвърлена от 97 парламентаристи при присъстващи 217 души в залата. Вотът слага край на политическата и социалната криза, която бе предизвикана през февруари от масови улични протести срещу бедността, довели до падането на правителството на консерватора Бойко Борисов, пише още френската информационна агенция..

„Българският парламент одобри правителство на малцинството” е заглавието на „Блумбърг”. Правителство на малцинството с премиер Пламен Орешарски, с което бе сложен край на политическата несигурност в страната. 120 депутати от 240-местния парламент гласуваха вот на доверие на новия кабинет, докато 97 бяха против утвърждаването на правителството. Кабинетът бе подкрепен от социалистите и партията на турското малцинство ДПС, пише още „Блумбърг”..

„В сряда българският парламент избра Пламен Орешарски за премиер на страната”, съобщава „Вашингтон пост”. 53-годишният Орешарски, който не е свързан с никоя от партиите в България, бе избран със 120 гласа „за” срещу 97 „против”. В рамките на отделно гласуване законодателите одобриха и състава на кабинета със 119 срещу 98 гласа. Правителството бе подкрепено от Българската социалистическа партия и партията на турското малцинство в страната. Гласуването слага край на 3-месечната политическа безизходица, след като през февруари предходното дясноцентристко правителство подаде оставка на фона на социалните протести, пише американското издание.

„В България удари часът на националистите”, коментира германското интернет издание Europe online.magazine. "На изборите в България националистите се възползваха от кризата в най-бедната страна от ЕС „Атака” на Волен Сидеров, която е враждебно настроена спрямо ЕС, сега се възприема като коректив за правителството. Преди изборите на 12 май нейният лидер обеща да освободи България от "колониалното робство" на международните компании. Сидеров привлече гласоподаватели и сред демонстрантите, които със своите улични протести успяха да свалят правителството на ГЕРБ. А сега „Атака” иска да определя политиката на правителството в парламента, в случая- това на Пламен Орешарски. Въпреки че националистите са най-малката фракция в българския парламент, те могат да бъдат от решаващо значение за кворум, а също така и за абсолютно мнозинство, тъй като социалистите и партията на турското малцинство ДПС заемат точно половината от 240-те места в парламента. Бившата управляващата партия ГЕРБ обяви своята фундаментална опозиция, така че всичко зависи от „Атака”, пише германското издание.

„Бойко завърши с „боя”, Пламен ще възпламенява България”, озаглави материаласи за избора на новото правителство в България македонската телевизия „Алфа”. Телевизията коментира, че не е ясно каква ще бъде позицията на новия кабинет, с оглед на факта, че при обръщението си пред депутатите новият премиер Пламен Орешарски не споменал отношенията със съседите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ