Русия размаха пръст на Facebook и Google
Директорът на руския медиен регулатор Роскомнадзор Александър Жаров е предупредил компаниите Facebook, Twitter и Google за възможността да им бъдат наложени санкции в случай, че продължат „противозаконните си действия“ и нарушения на руското законодателство, пише „Известия“. Те могат да бъдат глобени и временно блокирани според "антитерористичните поправки", приети от властите миналата година.
Официалният представител на Роскомнадзор Вадим Ампелонски е потвърдил изпращането на писмата. По думите му „подобен род писма са постоянна практика в общуването с чуждестранни интернет-компании“. Той е изразил надежда, че в този случай компаниите ще реагират и ще изпълнят исканията, които руския медиен регулатор нееднократно им е отправял, пише изданието.
Регулаторът настоява Facebook, Twitter и Google да представят данни за дневните посещения на редица блогове, както и данни, позволяващи да бъдат идентифицирани собствениците на акаунти с посещаемост над 3000 души.
Освен това Роскомнадзор иска Facebook, Twitter и Google да блокират пропагандни и екстремистки страници, включително такива, които призовават за организиране на нерегламентирани обществени мероприятия.
Русия въведе контрол върху блоговете, сайтовете, интернет доставчиците и потребителите на онлайн съдържание от 1 август миналата година.
Всички руски блогове и сайтове в Интернет с над 3000 посещения дневно трябва да се регистрират в Роскомнадзор, а ако не го сторят, ги грози глоба от около 4200 евро и спиране на достъпа до акаунта, докато не изпълни изискванията. Интернет доставчиците трябва да съхраняват информацията за действията на потребителите в продължение на половин година и да я предоставят на властите при поискване. Блогърите носят отговорност не само за достоверността на информацията, която публикуват, но и за всеки коментар от потребител на техните страници.
Според закона блогърите-трихилядници, както ги наричат в руските социални мрежи, са приравнени към големите средства за масова информация и са длъжни да спазват законите за регулация на медиите.
Така Москва се опитва да извади от анонимност авторите и потребителите на информация в интернет – възможност, от която досега се възползваха лидери на опозицията чрез блогове със стотици хиляди потребители. Т.нар. „антитерористични поправки” бяха оценени като широко отворена врата за цензура и репресии срещу свободата на изразяване.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.