Русия спря доставките на газ за Украйна, ДКЕВР предупреди за възможно поскъпване у нас
Русия изпълни заканата си да прекрати доставките на газ за Украйна ако до 10:00 ч. днес няма постъпили плащания от украинска страна по натрупания дълг към „Газпром.” Едновременно с това бе задействана и т. нар. схема за авансово плащане, което на практика означава, че отсега нататък синьо гориво ще бъде подавано, само ако бъде предплащано.
До 10 ч. московско време Русия очакваше Украйна да плати 1,95 милиарда долара от газовия си дълг като предупреди предварително, че в противен случай ще задейства схемата за авансово плащане.
Вижте по темата: "Газпром" чака пари от Украйна днес, после спира кранчето
До тази ситуация се стигна след провал на последните преговори между двете страни в последните 48 часа, в които участва и европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Веднага след като Москва прекрати доставките, Йотингер излезе с тревожно предупреждение, че се задават проблеми и с газоснабдяването на ЕС през зимата, ако не бъдат запълнени подземните хранилища. Той призова европейските компании да помогнат на Украйна да запълни с газ хранилищата си.
Негативният обрат в газовия спор породи лоши новини и по линия на ДКЕВР. Енергийният регулатор излезе със съобщение, че в тази ситуация е възможно да има корекция в цените на природния газ у нас от 1 юли – т.е. очаква се повишение. Засега не е постъпвало искане за промяна в цената на природния газ, но е възможно да се случи заради предприетите мерки от страна на Русия и „намаленото газоподоване”, коментира пред председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Боян Боев.
От Министерството на икономиката и енергетиката обаче твърдят нещо друго – че няма промяна в режима за доставка на газ за България и параметрите са в рамките на договорените.
”От 1 януари 2014 г. е осигурена техническа възможност за пренос на от 1 млн. м3/ден до 3 млн. м3/ден природен газ от Гърция към България в зависимост от възможностите на гръцката газопреносна мрежа.”, уточняват още от министерството.
При ползването на всички тези ресурси е възможно да се осигури потреблението на газ в страната ни краткосрочно, без прекъсване на доставките за потребителите,
При негативно развитие на ситуацията и сериозни индикации за спиране на доставките за България, всички заинтересовани страни и обществеността ще бъдат своевременно информирани, допълват от ведомството.
Отделно, отношение по въпроса задава ли се нова газова криза взе и вицепремиерът Даниела Бобева от името на правителството.
Българското правителство има готовност да осигури газ за максимално дълъг период от време, минимум 3-4 месеца, обяви тя.
"Имаме решение на Министерски съвет да се нагнетяват допълнителни количества в хранилището в Чирен. Имаме идеи и за алтернативни доставки", каза вицепремиерът Даниела Бобева.
По данни на енергийното министерство, хранилището в Чирен има налични 355 млн. куб. м природен газ, като продължава да се нагнетява газ и в момента. Възможността за дневен добив от ПГХ "Чирен" е средно около 3,3 млн.куб.м/ден, което осигурява около 65% от дневното потребление за този период от годината, при настоящите метеорологични условия в страната.
При посочените нива, добивът на количества от "Чирен" ще осигурява доставки за минимум 100 дни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.