САЩ избират президент
Десетки милиони американци се отправят към урните днес, за да решат дали да преизберат президента си Барак Обама или да го сменят с републиканския му съперник Мит Ромни. Вотът им ще сложи край на тежко предизборно състезание на стойност 2 милиарда долара, започнато преди близо 2 години, сочи BBC.
Предизборните секции ще бъдат затворени в 19 часа местно време днес. Победителят ще стане ясен в полунощ.
Предварителни допитвания посочиха, че в национален план надпреварата ще бъде една от най-оспорваните в американската история. Изследвания на общественото мнение показват, че избирателите се разделят приблизително поравно в подкрепата си за двамата кандидати. В някои от отделните щати Обама взема преднина. Смята се, че ще бъде решаващ вотът в около 8 американски щата, където настроенията са колебливи.
Близо 30 милиона американци вече са гласували. В повече от 30 щата има вариант да се гласува предварително, ако човекът се яви лично, или да се подава бюлетина, дори избирателят да отсъства от конкретния щат. Общо имат право на глас 200 милиона души.
Десетте избиратели в селцето Диксвил Ноч, щата Ню Хемпшър, които по традиция гласуват първи на президентските избори в САЩ, не можаха да определят победител в надпреварата за Белия дом за първи път в историята си. Резултаът им е 5:5 - петима от тях са гласували за Обама и петима за Ромни. През 2008 г. Обама стана първият демократ, спечелил в Диксвил Ноч, чиито жители дотогава гласуваха само за републиканците. Обама получи 15 гласа, а Джон Маккейн - само шест.
Самият той вече гласува в града, който приема за свой роден град – Чикаго. Така Обама стана президентът, който е дал бюлетината си най-рано. Очаква се, че Мит Ромни ще даде гласа си в Белмонт, щата Масачузец.
Любопитен факт, е че американските избори за президент се провеждат винаги във вторник, поради исторически причини. Този ден е бил избран, защото преди десетилетия земевладелците и фермери не са могли да оставят работата си във фермата в събота, а пък неделя е било ден за църква. В сряда се е пазарувало. Така вторникът преди последния понеделник на ноември се установява в историята като най-подходящият ден американецът да даде гласа си и това правило остава непроменено.
Днес Америка избира също губернатори на щатите и една трета от членовете на Сената в страната, където работят 100 сенатори. Избират се също представителите на Конгреса – 435 души. Очаква се, че републиканците ще запазят контрола си върху Конгреса, а демократите – върху Сената.
Щатите в Америка сами определят кога да започне гласуването. Първи обикновено започва Върмонт. Последни ще приключат вота си в сряда българско време континенталните щати Монтана, Северна Дакота, Калифорния и Айдахо. След тях остават само намиращите се на запад Хавай и Аляска. В момента гласуват 11 от 50-те щата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.