СЗО: Светът е застрашен от „приливна вълна” от рак

СЗО: Светът е застрашен от „приливна вълна” от рак

СЗО: Светът е застрашен от „приливна вълна” от рак

Човечеството е изправено пред „приливна вълна” от заболеваемост от рак и ограниченията на консумацията на алкохол и захар трябва да станат по-строги. Това обяви на днешния Световен ден за борба с рака Световната здравна организация (СЗО). Тя прогнозира, че през 2035 г. от рак ще бъдат болни 24 милиона души по света. Броят на заболелите обаче, според експертите й, може да бъде намален с подходящите мерки за превенция на заболяването.

От СЗО алармират, че има реална нужда хората да се фокусират върху борбата с тютюнопушенето, наднорменото тегло и прекомерната употреба на алкохол. Световният център за изследване на рака твърди, че има тревожно високо ниво на заблуди сред хората за ролята на храненето им по отношение на развиването на рак.

14 милиона души годишно са диагностицирани с различните форми на болестта. До 2025 г. се очаква те да станат 2025 милиона, до 2030 г. – 22 милиона и до 2035 г. – 24 милиона. Развиващият се свят ще понесе удара от повишаването на случаите със заболели пациенти.

„Световният товар на рака става все по-голям и осезаем, заради преобладаващо остаряващото население на планетата и демографския ръст”, коментира пред Би Би Си д-р Крис Уайлд от СЗО.

Сред основните причини за заболяването от рак по света се включват освен тютюнопушенето, инфекциите, алкохола и наднорменото тегло и липсата на физическа активност, радиационното облъчване от слънцето и медицинските изследвания, замърсяването на въздуха и други вредни фактори на околната среда, забавянето на раждането на деца, което води до по-малко бебета и хранене с естествена майчина кърма. В повечето държави жените най-често страдат от рак на гърдата. Ракът на шийката на матката пък доминира в големи части на Африка. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ