Сирийският народ се чувства все по-изоставен от света
Хората в Сирия се чувстват "все по-изоставени от света", докато глобалното внимание се фокусира върху джихадистите от "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, а насилието и бюрокрацията на правителството в Дамаск пречат на опитите да бъде доставена хуманитарна помощ на 12 милиона сирийци в нужда. Това заяви генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, цитиран от агенция Ройтерс.
В 13-ия си месечен доклад за Сирия пред Съвета за сигурност на ООН той отбеляза, че в резултат на безнаказаността по време на бушуващата повече от четири години гражданска война твърденията за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и други посегателства върху човешките права стават все повече, посочва БТА. Докато глобалното внимание е съсредоточено върху заплахата за регионалния и световния мир и сигурност от страна на терористични групировки като ИД и Фронта "Нусра", център на нашето внимание трябва да продължи да бъде въпросът как най-добре да помогнем и подкрепим сирийския народ, твърди Бан Ки Мун в доклада.
Помощта достига до няколко милиона души в Сирия, но положението на 4,8 милиона в труднодостъпните райони и най-вече на 212 000 души в обсадени зони е изключително тревожещо, предупреди генералният секретар. На атаки са подложени болници и училища, а международната помощ не успява да покрие нуждите, добави той.
По думите му ООН се нуждае от около 8,4 милиарда долара, за да посрещне тази година хуманитарните нужди, произтичащи от сирийския конфликт, като е успяла да набере едва половината от поисканата сума за 2014 г. Конференцията в Кувейт на 31 март ще е ключова, каза още генералният секретар на ООН.
Общо 85 организации на сирийското гражданско общество настояха за помощ от международната общност, от която се чувстват изоставени, допълва "Франс прес".
"Не е сложно, огромната част от сирийците не искат нито диктатура, нито екстремизъм. Искаме същото като всички хора по света: свобода и достойнство", коментира Салма Каале, една от организаторките на кампанията "Планета Сирия".
"Изключително разочаровани сме от липсата на подкрепа от страна на приятелите ни по света", добави тя. За да се сложи край на насилието, са необходими две неща, които не можем на направим сами: да се прекратят бомбардировките с варелни бомби (от авиацията на режима) и да се свикат преговори между всички сирийски организации и техните международни поддръжници, заявяват 85-те организации, сред които няколко профсъюза и правозащитни групи. "Понякога имаме чувството, че живеем на друга планета", казва Ула Рамадан, друга организаторка на кампанията, обяснявайки името й.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.