Строс-Кан излезе от затвора, светът търси нов шеф на МВФ

Строс-Кан излезе от затвора, светът търси нов шеф на МВФ

Съдията от нюйоркския щатски Върховен съд Майкъл Обюс пусна Доминик Строс-Кан под парична гаранция от 1 млн. долара и замени задържането му под стража с домашен арест. Бившият шеф на МВФ ще бъде под 24-часово наблюдение с електронно проследяване чрез специална гривна, която е длъжен да носи постоянно, докато тече делото срещу него.

Освен това съдията постанови Строс-Кан да бъде охраняван от един въоръжен пазач по всяко време за негова сметка и да предостави застрахователни облигации на стойност 5 млн. долара.

Бившият шеф на международната финансова институция прекара последните три денонощия в затвора "Райкърс", където бе преместен след ареста му миналата събота по обвинение в сексуално посегателство и след първия отказ на съда да бъде освободен от гаранция. На повторното гледане вчера на мярката му за неотклонение присъстваха съпругата му, френската телевизионна журналистка Ан Сенклер и дъщеря им Камий.

Строс-Кан категорично отхвърля обвиненията, повдигнати след оплакване от камериерка в хотел в Манхатън, където бе отседнал и смята да се бори докрай, за да се защити, заяви самият той в писмо до МВФ в сряда, с което подаде и оставката си като директор на институцията. Следващото съдебно заседание по случая е насрочено за 6 юни, когато защитата му ще обяви позицията на своя клиент. Ако откаже да се признае за виновен, случаят ще бъде трансформиран в съдебен процес.

Междувременно се заформи ожесточена битка между различна лобита за налагане на собствена кандидатура за нов шеф на МВФ.

Белия дом в лицето на финансовия министър Тимъти Гайтнър поиска бърза и прозрачна процедура за избор на нов шеф. Фаворитът на Америка е Джон Липски, който в момента е временно изпълняващ длъжността директор на МВФ. Липски има качествата да ръководи фонда, заяви Гайтнър.

Президентът на Европейския съвет Херман Ван Ромпой също заяви, че въпросът трябва да бъде решен колкото се може по-скоро, но подчерта, че по традиция американците държат Световната банка, а европейците - МВФ. Сега не е моментът за промяна на тази традиция, а и има много аргументи в полза на това, че Европа може да се справи с управлението на фонда, коментира още Ван Ромпой.

В наддаването се намеси и френският президент Никола Саркози, който търси подкрепа за лансирането на френския финансов министър Кристин Лагард за поста. Европа е способна да предложи много силна кандидатура, обявиха от канцеларията на Саркози. Италианският премиер Берлускони направо обяви подкрепата си за Кристин Лагард.

Холандия в лицето на директора на Холандската централна банка Нут Уелинк обаче е на друго мнение. „Познавам една фантастична кандидатура и това е Жан-Клод Трише от ЕЦБ”, заяви Уилинк в късно вечерно ток шоу по холандска телевизия.

В споровете се включиха и развиващите се икономики като Бразилия, Китай и Индия,които настояват за прозрачност при избора. Техни фаворити са бившият турски представител в ООН Кемал Дервиш и мексиканският централен банкер Агустин Карсен. От своя страна управителният съвет на МВФ излезе с позиция, в която подчерта, че предпочита консенсусна фигура, но някои страни настояват за смяна на процедурата.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ