Русия ще инвестира $225 млрд. в изследване на Арктическия шелф

ЕС

Руското правителство има намерение да инвестира 225 млрд. долара в изследване на находища на природен газ и петрол до 2030 г.

Планът, разработен от Министерството на природните ресурси, който предстои да бъде обсъден, предвижда привличане на чуждестранни инвестиции с данъчни облекчения и други поощрения, предаде „Франс прес”.

Предварителният проект на правителствената програма ще бъде обсъден за пръв път следващия месец, като набляга на заключението, че в момента усилията, които Русия полага за развитието на Арктическия шелф прогресират твърде бавно.

Най-оптимистичният план към инвеститорите предвижда инвестиция от страна на правителството на Русия в размер на 1,33 трлн. рубли (42 млрд. долара) в съвместна работа с частни и чуждестранни фирми, които да допринесат 5,7 трлн. рубли.

През юли руското правителство изпрати научно-изследователския кораб „Академик Фьодоров” на експедиция за изследване на Арктическия шелф. Задачата на похода е да закрепи на юридическо и научно ниво външната граница на континенталния шелф на Русия.

Ако бъде доказано, че подводните арктически хребети Ломоносов и Менделеев са геологическо продължение на континенталния шелф на Русия, страната ще получи правото да разработва колосалните находища на нефт и газ в триъгълника Чукотка-Мурманск-Северния полюс.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%