Учени: Арктика може да остане без лед до 2100 г.

Учени: Арктика може да остане без лед до 2100 г.

През последното десетилетие ледовете покриващи повърхността на Арктика са намалели значително, алармираха учени от  Националния център за снега и леда на САЩ.

С помощта на американската космическа агенция НАСА учените са установили, че за миналия месец площта на ледената покривка на Арктика е намаляла до годишния минимум, приближавайки рекордното ниво от 2007 г. Общата площ на леда в Северния ледовит океан е била с 2,38 млн. кв.км. по-малка от средната стойност за периода 1979 – 2000 г., предаде ИТАР-ТАСС.

 „Арктическият лед не просто продължава да се топи, а скоростта на този процес рязко нараства с всяка година”, заяви експертът от НАСА Джоуи Комизо.

Според съществуващите модели Арктика може да бъде изцяло лишена от ледена покривка през лятото на 2100 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Един век преди AI: Борсовият електрически балон, светлото бъдеще и Голямата депресия
Проф. Ива Христова: Супергрипът вече е в България
Българският лев (1880 - 2025): Животът на една валута
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Синята зона остава безплатна до 4 януари
Банките припомнят: Настройването на платежните системи към еврото ще продължи до 2 януари
Холивудската звезда Джордж Клуни и семейството му получиха френско гражданство
България през 2025 година: Протести, Шенген и една неуловима черна пантера (СНИМКИ)