Учени съставиха подробни карти на японското бедствие

Учени съставиха подробни карти на японското бедствие

Учени съставиха подробни карти на японското бедствие

269 сеизмолози от университетите в Токио и Кансай картографираха подробно опустошителното земетресение с магнитуд от 9,0 по Рихтер в Япония на 11 март. Учените изследваха в детайли последвалото го цунами, съобщава agu.org.

Според подробните им данни трусът, възникнал в 14.46 местно време, е ударил бреговете на североизточна Япония. От него е последвало цунами, което се е разнесло освен до тези брегове и към много други локации в Тихия океан.

Специализираните екипи са извършили съвместно проучване на засегнатите от цунамито райони, изследвайки брегови райони с дължина от 2000 км. Повече от 5300 места са били анализирани. Това превръща работата на изследователите най-голямото проучване на цунами в света. Ето и някои от най-важните изводи в него:

В равнината Сендай максималната височина на водата, заляла наводнената повърхност, е била 19,5 м. На една от картите тя е обозначена по лесно разбираем начин с вертикална черта.

От данните става ясно, че най-големите вълни са се появили по бреговете, близо до епицентъра на труса. В този участък цунамито е било с интензитет сравним с този на цунамито, породено от мощното земетресение близо до индонезийския о.Суматра през 2004 г.

Водата от цунамито е проникнала на 5 км навътре в територията на Япония. 400 кв. км. са били напълно залети, сочи една от картите. По продължението на брега на около между 50 и 200 км северно от Сендай тесните заливи са събрали в една точка вълните на цунамито, създавайки най-големия потоп. Изследването в детайли отразява регионалният ефект от формиралата се 10-метрова вълна.

Япония се нуждае от карти, отбелязва sciencenewsline. Местните власти имат нужда от ясни данни, които отразяват как силата на стихията се е отразила на всеки рухнал мост и на всяка съборена сграда.

Проучването на японските сеизмолози и специалисти по геология е започнало от най-слабо засегнатите райони. Две седмици след деня на катаклизма те са стартирали наблюдения и анализи в района на Тохоку, където загинаха 15 689 души и над 4700 все още се водят безследно изчезнали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ