Фотогалерия: Пустош край Фукушима

Фотогалерия: Пустош край Фукушима

Година и седем месеца след най-опустошителното земетресение в модерната история, което разтърси Япония на 11. март 2013 г., районът на бедствието остава призрачен.

От началото на тройния катаклизъм – трусът от 9 по Рихтер, последвалото го цунами и атомната криза при аварирането на АЕЦ "Фукушима-1", правителството в страната полага усилия за почистване на засегнатите места. Съвместно с компанията Tokyo Electric Power Company (ТЕПКО), която управлява атомната централа, бяха предприети най-амбициозните и най-мащабни акции за възстановяване на средата от разрушенията и след изтичането на радиация.

Стотици хиляди местни хора, живеещи в населени места в радиус от 30 километра около централата, бяха евакуирани и заживяха другаде. Периметърът остана пуст, подобно на този около предишния най-голям инцидент с изтичане на радиация в съвременната човешка история в Чернобил.

Миналия месец фотографът на "Ройтерс" Дамир Саголдж посети изоставените градове и засне как изглеждат те след трагедията. Business Insider представя впечатляваща фотогалерия с негови снимки.

Надписът гласи "Ядрената сила – енергия за по-добро бъдеще". След инцидента японското правителство евакуира 160 000 души в територията около централата.

Охранители блокират достъпа до евакуираната зона.

Червен светофар свети пред къща в изпразнения град Намие. На жителите на града – около 20 000, се разрешава да посещават къщите си веднъж месечно с разрешение от властите. Не им се позволява да нощуват.

В кухнята на полуразрушена къща часовникът е спрял в деня на земетресението - 11. март.

Диви цветя и друга растителност покриват изоставена влакова линия в Намие.

Почти всички плажове по бреговата ивица на Фукушима остават затворени след бедствието. През юли тази година ТЕПКО призна, че стотици тонове радиоактивни подводни води може да се оттичат в морето всеки ден.

Тази изоставена ферма се намира на ръба на изолираната зона по бреговете близо до Манамисома – частивно евакуиран град.

Броеве на вестник "Фукушима Минпо", които така и не били доставени в деня на трагедията.

59-годишният Миеко Окубо в стаята, където доведеният му баща Фумио Окубо извършва самоубийство на 102-годишна възраст, след като научава, че трябва да напусне дома си, където е живял цял живот.

58-годишният Кейго Сакамото държи Атом – едно от 21-те кучета - само част от 500-те животни, за които се грижи в дома си в изолираната зона с помощта на дарения и подкрепа извън Фукушима.

Въпреки нарежданията на правителството 53-годишният Наото Мацумура отказва да напусне дома си в Томиока. Предпочита да живее сам с 50-те си крави, две котки, пони и два щрауса. Твърди, че намира за своя лична мисия да се грижи за тях, защото никой не би ги купил или приел за отглеждане, след като са били облъчени от радиация.

Преди аварията почти всичката риба за рибните пазари в района била ловена в местните морски води. Сега идва отдругаде, а рибата от морето наблизо се използва само за тестови проверки и изследвания за заразяване.

Будистки монах държи гайгеров брояч, който измерва радиацията, по време на погребение в малкия евакуиран град Минамицушима. Починалият - 100-годишен японец, намира смъртта си в подслон за временно настаняване на пострадали от земетресението миналия май.

Световната здравна организация твърди, че децата във Фукушима са подложени на по-висок риск от развиване на рак на щитовидната жлеза. Японска неправителствена организация към момента осигурява безплатни изследвания за състоянието на щитовидната им жлеза.

Хора носят маски при посещението на гробище, опустошено от земетресението в Томиока.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ