"Фукушима" е под контрол

Фукушима е под контрол

Инженерите са довели ядрената електроцентрала „Фукушима“ до "студено състояние на изключване", девет месеца след земетресението и мощното цунами от 11 март, които я извадиха от строя. Обявяването на студено състояние за изключване се разглежда като ключов момент в усилията за привеждане на централата под контрол, предава BBC.

Шест реактора на ядрената централа са сериозно повредени от земетресението на цунамито. Взривовете в четири от реакторите след вълните разрушиха жизненоважни охладителни системи.

Работниците в завода, който се управлява от Tokyo Electric Company Power (Tepco) дълго време охлаждаха реакторите с помощта на морска вода. Японското правителство заяви по-рано тази година, че този ход е с цел да се стигне до "студено състояние на изключване" на завода до края на годината. Водата, която охлажда ядрените пръчки остава под точката на кипене, което означава, че горивото не може да достигне до претопляне.

"Дори ако се случат непредвидени инциденти ситуацията е такава, че сега може да се поддържа ниско ниво на равнище на радиация", каза министър-председателят Йошихико Нода.

С установяването на стабилна обстновка правителството ще направи преглед на зоните на евакуация, установени в непосредствена близост след инцидента. Повече от 80,000 души трябваше да напуснат зоната, но равнищата на радиация на някои места остават твърде високи.

По-рано тази седмица правителството заяви, че би могло да отнеме до 40 години за пълното извеждане от експлоатация на завода и почистване на околните райони.

Отработеното гориво и разтопеното гориво във вътрешността на реактора трябва да бъдат отстранени. Отпадъчните води трябва също да се съхраняват безопасно.

Замърсяване беше установено в хранителни продукти от региона, включително ориз, говеждо месо и риба. Инженерите продължават да се сблъскват с нови проблеми - миналата седмица служители на Tepco потвърдиха, че от пукнатина в основата на съоръжението е изтекла вода в морето около 45 кубични метра.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ