Хипотеза: Земята някога имала две Луни
Нова научна теория твърди, че Земята някога е имала втора, по-малка Луна, която е изчезнала след сблъсък с по-голямата си сестра, разказва BBC. Експерти предполагат, че този сблъсък би обяснил мистериозните планини в далечната, обратна страна на Луната.
Смята се, че скоростта на катастрофата е била сравнително бавна. Затова тя е добавила материал към рядко вижданата от хората обратна страна на Луната.
Изследователите са изложили теорията си в детайли в научното издание „Нейчър”. Те се надяват, че през следващата година хипотезата им ще бъде потвърдена или отречена от данните на двете космически мисии на Луната, извършени от американската агенция НАСА.
В продължение на десетилетия учените опитват да разберат защо близката страна на Луната - тази, която се вижда от Земята, е плоска и с кратери, докато рядко вижданата обратна нейна страна е силно нагъната и има планински върхове от над 3000 м.
Множество различни теории досега са опитвали да обяснят на какво се дължи това несъответствие в релефа на спътника на Земята. Една от тях гласи, че разликите в нагънатата повърхност са причинени от изтеглянето от Земята на океана от течна скала, който някога е бил под повърхността на Луната. Последното изследване обаче предлага друга версия: продължителни космически сблъсъци.
Други учени смятат, че Земята преди около 4 млрд. години е била ударена от друга планета приблизително с размерите на Марс. Това е хипотезата за глобалния удар. В нея се предполага, че остатъците от сблъсъка в крайна сметка са се сраснали и са формирали Луната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.