Храните – двойно по-скъпи до 2030 г.

Храните – двойно по-скъпи до 2030 г.

Цените на храните от първа необходимост ще станат поне два пъти по-високи в рамките на следващите 20 г., ако световните лидери не предприемат действия да реформират глобалната система на хранителните продукти. Това показва проучване на благотворителната организация Oxfam, цитирано от BBC.

Експертите от Oxfam смятат, че до 2030 г. цените на ключовите житни култури ще се покачат между 120 и 180%. Половината от това увеличение според тях ще се дължи на климатичните промени. Специалистите призовават големите икономики да подобрят регулацията на пазарите за хранителни продукти и да инвестират в глобалния фонд за борба с климатичните промени. Те твърдят, че правителствата трябва да подпомагат повече бизнеса на малките фермери, особено ако са жени, и да спрат политиката си да промотират биогоривата.

В доклада на Oxfam се говори за държави, които вече изпитват сериозни затруднения да изхранят гражданите си. Такъв пример е Гватемала, където 850 хил. души са в риск и „хранителна несигурност”. Причината е липсата на държавни инвестиции в малките, селски ферми в страната, които са високо зависими от вноса на хранителни суровини.

Експертите подчертават, че в Индия хората харчат повече от два пъти по-големи суми за храна, отколкото британците например. Те заплащат еквивалента на 10 паунда за литър (22.50 лв.) прясно мляко и 6 паунда (13.50 лв.) за килограм ориз.

В Азербайджан продукцията на жито през миналата година се е свила с 33% заради лошия климат, принуждавайки страната да внася жито от Русия и Казахстан. Там цените на храната са 10% по-високи през януари 2011 г., отколкото през декември преди това.

В Източна Африка 8 млн. души страдат от хроничен недостиг на храна заради сушата в региона. Жените и децата сред населението там са найсилно засегнати.

От Световната банка по-рано предупредиха, че поскъпването на храните в глобален мащаб ще тласне милиони към крайна бедност. През април храните в света бяха цели 36% по-скъпи, отколкото година по-рано. Това увеличение беше обяснено отчасти с проблемите в Близкия Изток и Северна Африка от началото на 2011 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ