Членството на Македония в ЕС и НАТО пак се отлага
Проблемът с името на Македония продължава да бъде основен проблем за евроатлантическата интерграция на страната. Скопие отново няма да получи покана за започване на преговори за членство в ЕС. Както е известно, Гърция е против името Македония, защото смята, че то принадлежи на географска област, която влиза в пределите на поне 3 държави.
В ЕС владее песимизъм за решаването на проблема с името на Македония, пише македонският в. “Дневник”. Швеция се опитва да остави Македония в дневния ред на ЕС, Словения дава ясна подкрепа, но настроението е песимистично, тъй като в ЕС смятат, че евроинтеграцията не е приоритет за страната. Македония може да бъде спомената на срещата на министрите на външните работи или на срещата на върха в ЕС само ако се реализира инициативата на Швеция в заключенията да бъде посочено, че въпросът за започване на преговори с Македония ще бъде разгледан по време на следващото председателство на ЕС.
Същото изречение беше записано и при срещите през декември миналата година, но междувременно нищо не се случи, защото Скопие и Атина не успяха да преодолеят противоречията си.
Македония на срещата на върха на НАТО през ноември я очаква същата съдба, както и преди две години в Букурещ, тъй като единственото условие за членство на страната в Алианса е решаването на въпроса за името, пише в. ”Време”. Това е било посочено на вчерашната дискусия, организирана от центъра за проучване на сигурността „Джордж Маршал”. Според участниците във форума само от Македония зависи дали ще бъде пълноправен член на НАТО.
Македония е под силен натиск на международната общност за бързо решаване на спора за името с Гърция, заяви министърът на външните работи на Македония Антонио Милошоски, цитиран от в. “Вечер”. „От Македония се очаква да плати с гъвкавост негъвкавата позиция на Гърция”, изтъква Милошоски. По думите му Атина злоупотребява със своята позиция и налага решение, вместо да остави възможност за съвместно решаване на проблема. Според него това е основният проблем.
Специалният емисар на ООН в гръцко-македонските разговори за името Матю Нимиц е в постоянен контакт с представителите на Скопие и Атина, но засега няма да разкрие за какво се разговаря, пише ”Утрински весник” . „Посланикът Нимиц има чести контакти с двете страни, но няма да отговаря на конкретни въпроси за съдържанието на преговорите. Той ще последва обичайната практика да насрочи нов кръг на преговори, когато има необходимост от това”, заяви говорителят на ООН Ари Гаитанис.
Матю Нимиц предложи като компромис името Северна Македония, но Скопие е твърдо против.
Евроатлантическата интерграция на Македония е важна за Балканите, защото ще повиши доверието на инвеститорите към целия регион.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.