Шотландия гласува за независимост

Шотландия гласува за независимост

Шотландия гласува за независимост

Днес за пръв път от 300 години шотландците сами ще определят своята съдба. „Да бъде ли Шотландия независима” - така звучи единственият въпрос, на който предстои да отговорят участниците в референдума.

Тази сутрин избирателните бюра в Шотландия отвориха врати за провеждането на дългоочаквания референдум за независимостта на британската провинция, предаде AFP.
Историческият вот може да доведе до отцепването на Шотландия от Великобритания и формирането на нова държава в Европа.

Като алтернатива на независимостта правителството на Великобритания предложи на шотландците план за разширяване на пълномощията на местния парламент. Обаче освен декларация на намерения, в този документ няма никаква конкретика: нито срокове за предаване на пълномощията, нито описание на самите пълномощия, пише в. „Росийская газета”, цитирана от "Фокус".

„Защо ни е ефимерна частична свобода, когато можем да решаваме сами?” справедливо питат шотландците. 

Премиерът на Шотландия и лидер на движението за независимост Алекс Салмънд изрази увереност в победата на предстоящия референдум. 

„Аз съм абсолютно уверен, че ще спечелим. Това е възможност, която получаваме веднъж в живота”, заяви той.

Трудно е шотландците да не бъдат горди с начина, по който се държаха по време на кампанията преди референдума, със страстта, с която прегърнаха дебата. Около 97% от хората са се регистрирали да гласуват, пише „Guardian”.

Шотландската национална партия е научила един от главните уроци от изборната победа на Барак Обама в САЩ през 2008 година: необходимостта да се изгради движение от корените, да се създадат множество индивидуални организации, като „Африканци за независимост”, „Жени за независимост и дори имащата 500 членове „Таксиджии за независимост”.

След проваления референдум през 1979 година привържениците на независимостта на Шотландия изпаднаха в депресия и повече или по-малко отказваха да говорят за своите конституционални проблеми повече от десетилетие.

Но сега настроенията им са приповдигнати. Шотландия се промени.

Кампанията за референдума беше кампания за национална идентичност, за култура, за жизнеспособността на малките страни.

Алекс Салмънд заяви, че ако референдумът даде отговор „не”, той няма да провежда друг. Но и че това бреме няма да тежи на плещите на неговите наследници. Те ще бъдат свободни да проведат друга кампания за независимост.

Междувременно появата на британския премиер Дейвид Камерън в Единбург предизвика язвителен присмех. Работата е там, че от времената на Маргарет Тачър, чиито реформи силно ощетиха миньорите и фермерите, шотландците са придобили силна неприязън към консерваторите. "Индипендънт" алармира, че ако Шотландия гласува за отделянето днес, Камерън може да се превърне в най-неуспешният и най-мразеният премиер в историята на Обединеното кралство. 

Това, което се случва в Шотландия, ще се превърне в повратен момент в историята и на цяла Европа.

Жителите на Уелс, Каталония, Страната на баските и други части на Европа внимателно следят референдума. Въпреки че самите шотландци подчертават, че техният случай се различава от изброените региони, главно поради това, че в борбата за независимост се използват съществуващите правови механизми , а страните водят цивилизован диалог.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ