Япония се готви да рестартира 10 ядрени реактора

Япония се готви да рестартира 10 ядрени реактора

Японски енергийни компании поискаха рестартирането на 10 ядрени реактора в страната, предаде „Франс прес”. Компаниите са представили молби към регулаторните органи за удостоверения за безопасност на 5 отделни атомни електроцентрали.

Молбите са първата стъпка в процес, който според анализаторите може да доведе до връщане на атомната електроенергия в Япония.

Управляващата Либерално-демократическата партия на Япония и операторите на атомните електроцентрали имат желание да пуснат отново реакторите, за да намалят растящите разходи за гориво, които подтикнаха страната към рекорден търговски дефицит.

Издаването на разрешение и пускането отново в експлоатация на реакторите може да отнеме месеци, коментират експерти, цитирани от "Стандарт". Става дума за пет АЕЦ, в които има 10 реактора (19% от потенциала на страната) от общо 50-те в страната. Евентуалното им пускане в експлоатация може да осигури захранването на около 2,9 млн. домакинства, пресмята агенция Блумбърг. В момента само два реактора в Япония са действащи.

След получаване на разрешение от регулаторните органи, съответните ядрени централи ще трябва да получат зелена светлина и от местните и регионални политически сили, за да заработят отново. Три от реакторите, за които е поискано разрешение, се намират на северния о. Хокайдо, докато останалите 7 са в четири АЕЦ в западните райони на страната.

Операторът на Фукушима "Токио електрик пауър" (TEПКO) се готви да подаде искане за сертифициране на два от седемте блока на най-мощната АЕЦ в света "Кашивазаки Карива". Само тази инсталация донесе през последната финансова година загуби в размер на 6,8 млрд. долара.

От днес в страната на изгряващото слънце обаче влизат в сила нови стандарти за безопасност на атомните централи, съдържащи в себе си опита от аварията в централата „Фукушима-1“. Именно искането за сертифициране на обектите съобразно новите изисквания за сигурност, наложени след драмата във Фукушима, ще бъде първата стъпка в процеса преди евентуалното рестартиране на мощностите.

Стандартите би трябвало да предотвратят възникване на извънредни ситуации освен в случай на земетресение, също и при възникване на цунами, терористични и хакерски атаки, бомбени взривове или самолетни катастрофи.

През 2011 г., в резултат от земетресението със сила 9 по скалата на Рихтер и последвалото цунами, атомните електроцентрали в Онагава, Фукушима и Токай се изключват автоматично. Най-тежко са повредени двете АЕЦ във Фукушима. След като централите са изключени, охладителните им системи трябва да продължат да работят, тъй като ядрените реакции не могат да бъдат преустановени мигновено.

Охладителните системи се захранват от електрическата мрежа, но тя е повредена от земетресението. В АЕЦ „Фукушима - 1", предвидените за такива случаи поддържащи дизелови генератори отказват, след като са повредени от цунамито. Девет часа по-късно пристигат няколко мобилни генератора. Междувременно обаче налягането и температурата се покачват над допустимите стойности.

На 12 март в 15:30 ч. местно време в АЕЦ „Фукушима- 1” избухва експлозия. Разрушени са поддържащи структури на Първи реактор. Ядреният инцидент се превърна в най-големия след Чернобил.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ