„Фигаро“: Мълчанието на Русия даде тежест на американската експертиза за MH17
Русия твърде дълго запази мълчание след катастрофата на падналия в Източна Украйна полет MH17 на Малайзийските авиолинии. Мълчанието й, на фона на обвиненията от страна на Белия дом, прирдаде тежест на американската експертиза, пише френският вестник „Фигаро“, цитиран от БТА.
Изданието припомня, че седмица след трагедията причините за нея остават неизвестни. То посочва, че Съединените щати реагираха много бързо. Още вечерта, когато се случи инцидентът, експерти увериха, че ракета земя-въздух е в основата на експлозията на самолета. На следващия ден президентът Барак Обама заяви, че ракетата е изстреляна от зона, контролирана от бунтовниците, "заради подкрепата на Русия".
Държавният секретар на САЩ Джон Кери посочи, че в дните преди трагедията 150 военни автомобила, сред които зенитни комплекси "Бук", са пресекли границата от Русия към Украйна. Вашингтон обаче не разкрива нито едно от своите доказателства. Вчера високопоставени източници от разузнаването признаха, че не могат да кажат кой "е натиснал бутона".
Веднага след инцидента властите в Киев обвиниха проруските активисти и сепаратисти в Източна Украйна, че са изстреляли ракетата. Службата за сигурност на Украйна (СБУ) разпространи в YouTube няколко телефонни разговора между сепаратисти, които e прехваналa, а след това и видео, на което се вижда зенитна система "Бук", която напуска Украйна в посока Русия с една липсваща ракета.
Проруските сепаратисти обвиняват Киев, но не са много убедителни, тъй като представят теории, които понякога си противоречат, отбелязва "Фигаро“.
От страна на Кремъл имаше дълго мълчание, след което на 22 юли генерал Андрей Картаполов от руския Генерален щаб представи документ със снимки от въздуха и карти, които хвърлят подозренията върху Киев. Москва казва, че полет MH17 се е отклонил от обичайния си коридор и че украински Су-25 е забелязан да лети по посока малайзийския Боинг.
Москва подчертава, че ще приложи доказателства към теорията си и обвинява Вашингтон, че говори без да представи нищо конкретно. Според американските експерти руският сценарий е неоснователен. Те хвърлят отговорността върху сепаратистите, които вероятно са свалили Боинга по погрешка, посочва "Фигаро".
Междувременно британската обществена мрежа Би Би Си посочва, че британски експерти са пристигнали на мястото на инцидента, за да разследват случилото се. На борда на самолета загинаха и хора с британска националност. Те бяха десетима от всичките 298 жертви, пътуващи от Амстердам за Куала Лумпур. Британският и холандският флаг бяха свалени наполовина на Даунинг Стрийт в знак на почит към паметта на невинните жертви.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.