Шокиращи подробности за уговарянето на мачове в мъжкия тенис
Още шокиращи подробности за уговарянето на мачове в световния мъжки тенис бяха разкрити в разследването, излъчено от радио Би Би Си 4.
Три големи групи стоят в основата на манипулирането на професионални тенис мачове.
"Първата, базирана в Русия, е залагала на пет подозрителни мача и е направила над 250 хиляди паунда печалба. В документа, който ни бе даден, бетинг следователят Марк Филипс пише: "Не се сънявам, че тези печалби са в резултат на вътрешна информация, най-малкото от руски тенисисти", разказва разследващият репортер Саймън Кокс.
Втората – сицилианска, група, е залагала на 12 съмнителни мача и е направила над 650 хиляди паунда печалба. Анализът на Марк Филипс показва, че залаганията на някои от мачовете е пълен фарс и е очевидно на всеки с някакъв опит в залаганията, че резултатът почти сигурно е бил предварително ясен.
Третата групировка в Северна Италия е залагаа на 21 подозрителни мача при над 650 хиляди паунда печалба. Изводът на Марк Филипс за тази групировка бе взривоопасен. Той написа, че начинът, по който комарджиите залагат на тези мачове "ясно показва, че и двамата играчи в мача са свързани с конспирацията".
Според Кокс, чието разследване е продължило 6 години, десетки елитни тенис мачове, сред които и двубои на Уимбълдън, са били предварително уговорени, за да може различни мафиотски групи да се облагодетелстват чрез онлайн залагания.
Такива разкрития правят и няколко души, свързани с тениса. Един от тях е бившият тенисист Даниел Кьолерер, който през 2011 г. бе наказан доживот от АТР за уговаряне на мачове, пише Гонг. Австриецът признава, че е получавал предложения да загуби в различни мачове: „Имах оферта в Москва, Ченай и Париж – в Ченай 50 хиляди да загубя от Давиденко в 1 кръг, в Париж двойно да загубя от Масу в два сета, повече от 50 хиляди срещу Типсаревич в Москва.“
„Аз отказах. Двама души ми звъннаха, а един дойде лично. Не знам защо се свързаха с мен. Разбира се, че си изплашен. Много опасна е бетинг мафията. Два пъти отказваш, на третия казваш да, защото на четвъртия ще ти кажат просто да загубиш.“
Бивш испански тенисист, който в момента е треньор на тенисист, участващ на Аустрелиън Оупън, но поискал анонимност,
„По-лошо е от преди 5 години. Първо питат хората около играчите. След това им казват , че са заложили на тях. 'Внимавай, сложих твърде много пари, не губи, иначе може да имаш проблеми', са част от заплахите към тенисистите според треньора.
От BBC разполагат с имената на 16 тенисисти, стигали до топ 50 на света, кито се смятат за ядрото на аферата. След тях е шампион на двойки от турнира в Уимбълдън. От Би Би Си засега отказват да назоват имената, тъй като не разполагат с всички необходими доказателства.
Голямото обвинение е към АТР, тъй като в международната асоциация са получавали много и най-различни сигнали за уговорени мачове през годините, на които обаче не са обръщали особено внимание. Критика получава и специално създадената от АТР комисия за разследване на мачове, която е съставена едва от двама души, въпреки препоръките да бъде от поне 6-7 специалисти. Освен това работата на комисията е доста потайна и не е ясно какво всъщност върши тя.
Разследването на BBC започва от скандално известния мач през 2007 между Николай Давиденко и неизвестния аржентинец Мартин Васало Аргуело в Сопот, която изненадващо бива спечелена от Аргуело след странен обрат. На въпросния мач са заложени над 3 милиона паунда за успех на аржентинеца. Огромната сума е заложена от малък на брой акаунти от Москва, които са свързани помежду си, а заключението е, че стоящите зад тях са имали сигурни данни, че Давиденко ще загуби мача. В последствие е проследен и телефонът на Аргуело, от който става ясно, че в деня на мача той е водил кореспонденция със сицилиански мафиот, с когото е уговарял измамата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.