Японци правят от хлебарките киборги чрез слънчеви панели
Конструкторите на роботи дойдоха до идеята - защо да започват разработката на робот от нулата, когато може да вземат, например, жива хлебарка, която самата природа е снабдила с готови съвършени сетивни органи, и да я заредите с подходяща електроника. В резултат на това се раждат първите представители на семейството на насекомите киборги - по-специално скакалецът киборг, който има уникално обоняние, е в състояние ефективно да открива експлозиви; водни кончета киборги, които се превръщат в малки дронове и накрая хлебарки киборги, които могат да станат спасителни помощници в търсене на жертви на природни бедствия, хванати под развалините.
В ранните версии на насекомите киборги като източници на енергия се използват батерии с ограничен ресурс, които трябва да се сменят или презареждат. Изследователи от институтута RIKEN в Япония, отидоха по-далеч и инсталираха слънчеви панели върху хлебарките-киборги. Освен литиево-полимерна батерия, електронният комплект включва безжичен приемник, както и модул, поставен в специална "раница", който управлява лапите на насекомото. Той от своя страна е свързан със слънчеви панели под формата на ултратънък филм с дебелина 0,004 мм, разположен на гърба на хлебарката. Мощността на слънчевата батерия е 17,2 MW, което осигурява двучасов живот, който се зарежда отново след половинчасово зареждане на слънце
Насекомите имат много качества, които са недостъпни за хората, които могат да се използват за собствени цели: насекомите са малки, което им позволява да проникнат през всякакви пукнатини, да се движат в изключително ограничени пространства и да летят от място на място. В комбинация с електрониката техните възможности се увеличават многократно. Ръководен от Кенджиро Фукуда, екипът на RIKEN експериментира с мадагаскарски хлебарки, които са с дължина приблизително 6 см. Те прикрепиха безжичния модул за управление на краката и литиево-полимерната батерия към горната част на насекомото върху гръдния кош с помощта на специално проектирана раница, която е моделирана по модел на хлебарка. Раницата е 3D отпечатана с еластичен полимер и се приспособи идеално към извитата повърхност на хлебарката, позволявайки на твърдото електронно устройство да бъде стабилно монтирано на гръдния кош за повече от месец.
"Като се има предвид деформацията на гръдния кош и корема по време на движение, хибридна електронна система от твърди и гъвкави елементи в гръдния кош и ултрамеки устройства в корема изглежда да е ефективния дизайн за хлебарки-киборги“, казва Фукуда. „Освен това, нашата стратегия може да бъде адаптирана към други насекоми като бръмбари или може би дори към летящи насекоми като цикади в бъдеще“, добавя японският ръководител на екипа изследователи.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.