Бил Гейтс: Изкуственият интелект GPT е най-важния технологичен напредък от 80-те години насам

Бил Гейтс: Изкуственият интелект GPT е най-важния технологичен напредък от 80-те години насам

Бил Гейтс: Изкуственият интелект GPT е най-важния технологичен напредък от 80-те години насам

Инструментите за изкуствен интелект на OpenAI за обработка на език и генериране на текстово съдържание са една от двете революционни технологии, с които съм се е сблъскал през живота си, заяви съоснователят на Microsoft Бил Гейтс, цитиран от Блумбърг

67-годишният милиардер вижда новата технология като „най-важния напредък в сектора" от 80-те години на миналия век и разработването на графичния потребителски интерфейс, който позволи на хората по-лесно да взаимодействат с компютри, като използват икони, менюта и прозорци, задавайки стандарта за съвременните операционни системи.

„Развитието на ИИ е толкова фундаментално, колкото създаването на микропроцесора, персоналния компютър, интернет и мобилния телефон“, пише Гейтс в своя блог Gates Notes. „Това ще промени начина, по който хората работят, учат, пътуват, получават здравни грижи и общуват помежду си. Около него ще се преориентират цели индустрии. Бизнесът ще се отличава по това колко добре го използва“, посочва той.

Гейтс се среща с екипа от OpenAI от 2016 г. и миналата година ги предизвика да обучат системата, за да премине изпита по биология за напреднали. „Тестът изисква от учениците да мислят критично за биологията, а не само да рецитират факти“, обяснява Гейтс.

Той е смятал, че тази задача ще им отнеме няколко години, но моделът за изкуствен интелект, известен като GPT, е успял да се справи с теста за няколко месеца.

OpenAI, подкрепен от инвестиции от Microsoft за 10 млрд., миналата седмица пусна GPT-4- най-новата версия на големия езиков модел, който поддържа чатботове с изкуствен интелект на компанията. Тя може да се използва и за задачи като кодиране и създаване на изображения, а най-новата версия отговаря и на въпроси относно изображения, предоставени от потребителя. OpenAI рекламира успеха на GPT-4 в стандартизираните тестове, но професор  идокторант от Принстънския университеттвърдят в публикация в блог тази седмица, че това може да са грешни показатели за оценка на способността на технологията.

Гейтс, който прекарва по-голямата част от времето си във фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“, каза, че е вдъхновен от потенциала на ИИ да намали някои от най-лошите несправедливости в света, от проблемите при здравеопазването и образованието в развиващия се свят до проблемите с изменението на климата и. Неговата фондация ще предостави повече подробности за това как се надява да използва ИИ през следващите месеци.

Все пак Гейтс призна, че технологията „повдига трудни въпроси относно работната сила, правната система, неприкосновеността на личния живот, пристрастията и други“.

„Светът трябва да се увери, че всички, а не само хората, които са в добро състояние, ще се възползват от изкуствения интелект. Правителствата и филантропията ще трябва да играят основна роля, за да се гарантира, че тя помага за намаляване на неравенството, а не допринася за него. Това е приоритетът за моята собствена работа, свързана с ИИ“, пише той.

Гейтс също отбеляза заплахата от „хора, въоръжени с ИИ“, като заключи, че правителствата трябва да си сътрудничат при определянето на рамки за частните компании. Има и по-дългосрочен риск под формата на ИИ, който не работи в съответствие с целите на хората или работи в опозиция на хората. Тези въпроси ще стават все по-значими с течение на времето, казва Гейтс.

„Може ли една машина да реши, че хората са заплаха, да заключи, че нейните интереси са различни от нашите, или просто да спре да се интересува от нас?. Възможно е, но този проблем днес не е по-спешен, отколкото беше преди новото развитие при ИИ през последните няколко месеца“, коментира Гейтс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ