Dgital age: Техно пробиви и открития
Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте нашата седмична селекция.
Функцията за възстановяване на снимки вече е налична на iPhone и други устройства на Apple
Снмимка: Getty Images
Последните бета версии на iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia разкриха нова функция в приложението Photos, която позволява да бъдат възстановявани изгубени или повредени снимки и видеоклипове. Това съобщи порталът MacRumors.
След актуализацията в раздел „Инструменти“, в приложение „Фото“, се появява нов раздел „Възстановяване“. Тук може да бъдат избрани файлове за възстановяване или пълно изтриване от устройството. Отбелязва се, че за достъп до новия раздел потребителят трябва да е оторизиран чрез Face ID или Touch ID. Тази функция е различна от албума „Наскоро изтрити“, тъй като е насочена към файлове, които са били повредени или изгубени поради грешки при запазване или сривове в приложения от трети страни. Новият албум ще се показва само ако има такива снимки или видеоклипове - ако потребителят няма повредени медийни файлове, той няма да види този раздел. В средата на юли Apple пусна първите публични бета версии на iOS 18, iPadOS 18 и други операционни системи, които могат да бъдат инсталирани от всички заинтересовани потребители.
Компанията Stellantis патентова нов автомобилен волан, който не изисква педали
Снимка: Getty Images
Корпорацията Stellantis подаде патент за нов тип кормилна система, която не изисква водачът да взаимодейства с педалите. Цялото управление е съсредоточено върху контролера, който много напомня на щурвал на самолет. За да ускори, водачът трябва да го натисне, а за да спре, трябва да го придърпа към себе си. Концепцията изглежда интересна, но експертите вече я поставиха под въпрос. Факт е, че по време на шофиране възникват инерционни сили, които могат да попречат на водача да спре или да ускори в подходящия момент. От друга страна, въвеждането на подобен подход би позволило на хората с увреждания да използват автомобила без инсталиране на сложно и скъпо оборудване. Освен това патентованият механизъм може да бъде подобрен. Например, нищо не пречи да бъде направен достъпен с натискане на бутон, така че да се активира само в режим „ръчно управление“. Stellantis заяви, че всичките му нови автомобили ще имат автопилот, така че разработването на нов тип управление и получаването на патент за него е разбираемо. Разбира се, самият факт на подаване на заявка не означава, че компанията ще внедри системата в следващите дни, но показва перспективно движение в определена посока. Stellantis Corporation е компания-майка на такива „акули“ на автомобилостроенето като Fiat и Chrysler. Тя контролира много автомобилни марки, най-известните от които са Dodge, Alfa, Peugeot и Jeep.
Екипи на MIT правят роботизирана система за пакетиране на храни в супермаркетите
Снимка: Getty Images
Инженерите от Масачузетския технологичен институт /MIT/ възнамеряват да създадат нова роботизирана система за опаковане на храни, която може да се използва във всеки магазин за хранителни стоки. Прототипът на системата вече може да опакова хранителни продукти с различни размери и форми. Разработчиците не се фокусират само върху скоростта и ефективността, но също така искат да гарантират, че деликатните продукти са опаковани без повреди. За това се използват различни сензори и меки роботизирани хващачи. При опаковане се дава предимство на твърдите артикули, а меките се поставят в контейнери, където няма риск от повреда.
Идеята изглежда много интересна, но готова търговска система най-вероятно няма да се появи скоро в супермаркетите. Проектът е в един от ранните етапи и предстои още много работа преди реализацията му. Ще бъде необходимо да се увеличи скоростта на опаковане и да се подобри точността на разпознаване на продукта. Има някои съмнения относно надеждността - добавянето на още една машина към касите за самостоятелно обслужване може да забави трафика в магазините.
САЩ започват строителство на първата „умна“ магистрала в страната
Снимка: Getty Images
В САЩ стартира пилотен проект за изграждане на „умна“ магистрала в щата Мичиган. Той се изпълнява от компанията Cavnue, подкрепяна от мощната корпорация Alphabet. Проектът предвижда изграждането на участък от пътя с дължина 3000 метра, където водачите на автомобили, свързани с неговата инфраструктура, ще получават бърза информация за ситуацията на пътя, а Министерството на транспорта ще може бързо да реагира при възникващи проблеми.
На магистралата през 200 метра ще бъдат монтирани стълбове с изчислителни и сензорни модули и необходимото комуникационно оборудване. Освен това пътят ще бъде оборудван с камери, които ще правят снимки на участъци от маршрута за последваща обработка на изкуствен интелект. Въз основа на изображенията изкуствения интелект ще генерира предупреждения за опасни условия на шофиране. Представители на Cavnue твърдят, че всяко превозно средство, което има необходимото оборудване, ще може да се свърже с пътя.
След завършване на пилотната част от проекта се планира „умната“ магистрала да бъде разширена до 40 километра, така че този път да свързва градовете Детройт и Ан Арбър. Такива пътища са истинска иновация за Съединените щати.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.