Digital Age: Какви ще бъдат технологиите след 30 години
Как ще изглеждат технологиите слез 30 години? Инструментите на утрешния ден ще се определят не само от напредъка в технологиите (батерии, материали, процесори, изкуствен интелект), но и от бъдещето, в което те работят, твърди Wired в почти реална фантазия с поглед в бъдещето, в който участват голяма доза въображение, но и аналитици, изследователи, разработчици и експерти в областта на изчислителната техника.
Екрани и излъчване
Представете си това: екрани навсякъде. Екран в дланта на ръката ви, екрани в автономен автомобил, екрани, вградени в уличен знак. Това е телевизията през 2053 г. Да я наречем телевизия обаче е доста силно преувеличено. Дисплейното оборудванет ще бъде удивително тънко, ярко оцветено, ще може да се навива на руло като списание и ще бъде толкова невероятно евтино за производство, че телевизорите ще бъдат безплатни. Или по-скоро безплатни като цена, но не и като съдържание. Всеки, който се абонира за поддържаната от реклами телевизионна услуга BlueOriginals на Джеф Безос, която към този момент е придобила Starlink на Илон Мъск, за да излъчва неговите програми за изкуствен интелект по целия свят, ще получи безплатен екран. Абонатите на стрийминг услугата от DisneyCharter-Shopify-WarnerBros.-Discovery+ ще получат безплатен телевизор. Купувачите на слушалките Apple Vision Pro XX, струващи 640 USD, ще получат безплатен дисплей за Apple TV.
Ще има толкова много екрани, че всеки ще трябва да поглъща аудиовизуална информация от два или повече лични екрана едновременно, създавайки това, което дизайнерът Ерика Хол нарича "нашата собствена идиосинкратична комбинация от устройство и съдържание".
Телефоните
Ако погледнете телефона сега, може да си помислите, че тази технология е готова на 99%. Няма какво друго да се добави тук. Но не е така: според експерта от Counterpoint Research Нийл Шах смартфонът от 2053 г. изобщо няма да е телефон. Той ще бъде вграден в слушалки, уши или дори мозък. "Той ще бъде оборудван с генеративен и когнитивен изкуствен интелект, който ще изучава навиците ни и ще предвижда какво трябва да правим, като безпроблемно се свързва с околните устройства в офиса или в движение и улеснява превключването между тях", казва Шах.
Миниатюрен виртуален асистент с изкуствен интелект, който може да предугажда желанията ни, да излъчва плейлиста, съобразена с настроението ни, когато се качим в повиканото от него роботизирано такси, ще превърне телефоните в личните асистенти, каквито винаги сме си представяли. Това означава също, че ще имаме по-малко физическо взаимодействие с тях. Вместо да се взираме в тях по цял ден, много по-рядко ще кликаме, плъзгаме пръсти или подаваме гласови команди.
Производството трябва да се промени, за да посрещне предизвикателствата на един свят на неравенство, недостиг на ресурси и излишни отпадъци. Съоснователят на Fairphone Микел Балестър има за цел да създаде напълно проследими вериги за доставки, в които всеки, който работи по даден продукт, получава достойно заплащане. Неизпълнима мечта? Надяваме се, че не. Той също така се вълнува от потенциала на дънните платки, които могат да се разтварят във вода, така че всеки компонент да може лесно да се отделя и рециклира. Супер, макар че на този етап стои въпросът как това би се отразило на влагозащитните функции на устройството?
Мониторинг на здравето и физическата активност
В бъдеще медикаментите ще вършат по-голямата част от работата по поддържане на теглото. Въпреки това, все още ще трябва да се трудите усилено, за да бъдете стройни. Неограничен брой цифрови двойници на любимия ви треньор ще водят едновременни тренировки по целия свят, като заниманията ще бъдат съобразени с вашите цели и нужди. Ултрашироколентови чипове за определяне на местоположението, всеки от които е с порядък по-мощен от тези, които сега помагат на iPhone да открива близките AirTags, ще следят тренировките ви чрез прецизно проследяване на движенията на миниатюрни сензори, вградени в тренировъчните екипи с дишащи функции за отвеждане на потта.
Смартчасовниците ще продължат да бъдат популярни (и модерни), но вместо да отчитат само броя на упражненията и техните повторения, те ще следят по-широк спектър от здравни показатели. Нови сензори, които по-точно следят кръвното налягане, нивата на глюкозата и сърдечния ритъм, ще подават данни към системата за анализ с изкуствен интелект на устройството, която ще съпоставя всички отклонения с предишни здравни данни и с показателите на всички членове на семейството в реално време.
Дженифър Радин, епидемиолог, която е провеждала изследвания за института "Скрипс" и Центровете за контрол на заболяванията, казва, че данните, които днешните устройства събират, не са достатъчно подробни. В света след 30 години, пълен с достъпни и повсеместно разпространени компактни устройства, ще разполагаме не само с данни за здравето, но и с информация за подробни здравни модели на общността, прогнозиране на разпространението на вируси и алергени и проследяване на тенденциите в обществото.
На всички екрани и устройства ще се появяват известия, когато виртуалният медик реши, че е време да се сложи маска, да се резервира телемедицински преглед или да се направи ваксинация с дрон. А ако проблемите са по-сериозни, надяваме се, че изкуственият интелект ще служи добре и в болничното отделение.
Спасение от катастрофи
Пейзажът след 30 години е като днешния, само че по-лош. Горите са почернели от пожари, реките са замърсени от отпадни води, небето е покрито с дим, а океаните бушуват заради бързото затопляне. Предвид тази мрачна картина технологиите, които използваме, за да намалим насилието над планетата, несъмнено ще се подобрят. Удобни устройства за наблюдение на качеството на въздуха ще ни предупреждават за наличието на прахови частици, въглероден оксид, спори на плесени и патогени като Covid-54 например. Мобилните устройства ще могат да сканират храната, която предстои да консумираме за следи от микропластмаси и други потенциални токсини. Маските за филтриране на въздуха ще станат по-тънки, по-дишащи и, благодарение на напредъка в антимикробния полиестер, безкрайно многократни.
Робин Мърфи, професор по компютърни науки и инженерство в Тексаския университет и съосновател на Центъра за роботизирано издирване и спасяване, предвижда бъдеще, в което дори най-тежките екологични бедствия ще бъдат по-малко опустошителни благодарение на технологиите. Според нея ключът към това ще бъдат автономните роботи. Пожарните дронове ще наблюдават пожарите денонощно и ще ги гасят в райони, където е опасно да се изпращат хора. Армиите от транспортни роботи ще претърсват развалините в търсене на оцелели. Плаващите роботи ще се движат по малки реки, които днешното оборудване не може да изследва точно, събирайки данни за модели за прогнозиране на наводнения, подпомагани от изкуствен интелект, които ще уведомяват местните жители кога е време за евакуация. "Мисля, че това ще бъде свят, в който ще се случват катаклизми, но не и извънредни ситуации", казва Мърфи.
Тези технологии няма да заменят спасителните дейности, а ще допълнят човешките усилия. Хората все още ще трябва да вземат решения за това кой да получи помощ пръв и къде да се концентрират ресурси като храна и вода. Машините биха могли да поемат управлението чак след 2080-та година.
Слушалки
Популярността на слушалките, такива, каквито са най-масово употребявани днес ще намалее. Напредъкът в областта на материалите и производството ще доведе до създаването на по-малки, по-леки и по-удобни слушалки - и най-важното, такива, които пасват идеално на ушите ви. Вече ще можете да си купите слушалки с накрайници, които съответстват на формата на ушния ви канал, но след 30 години ще можете да се сдобиете с 3D-отпечатани или формовани слушалки, които да пасват само и единствено на вас. Те ще бъдат толкова дискретни и удобни, че дори няма да разберете, че ги носите.
Напредъкът в технологията на батериите на слушалките ще е толкова убедителен, колкото и в автомобилите и други устройства. Животът на батерията ще бъде удължен чрез използване на енергията на движенията и топлината на тялото ви. Напредъкът в безжичните технологии ще позволи стабилно и надеждно предаване на изключително сложни, богати на информация данни: много повече от просто аудио, въпреки че звукът, който те произвеждат, ще бъде прецизен и реалистичен до такава степен, че най-добрите днешни слушалки ще звучат примитивно.
Слушалките ще поемат много от задачите, които сега изпълняват телефоните, като ще действат като портал, асистент и платформа за стартиране на приложения. Провеждане на разговори, незабавен превод на многоезични разговори, управление на интелигентен дом - всичко това вече няма да изисква екран, а само леко докосване или гласова команда. Слушалките ще имат изчислителната мощ да действат като лична операционна система, размивайки границите между аудио аксесоар и мобилен комуникатор. Разглеждани чисто като хардуер, слушалките на бъдещето ще бъдат толкова важни, колкото и дрехите или жилището.
Автомобили
Защо летящите автомобили винаги са били смятани за бъдещето на автомобилните технологии? Та те съществуват от 40-те години на миналия век и се наричат "хеликоптери"! В днешния свят електрическите автомобили предизвикаха най-големите сътресения в автомобилната индустрия досега, но през следващите три десетилетия няма да са толкова радикални. По-добри батерии? Разбира се. Автономно шофиране? Най-вероятно. Предни стъкла с добавена реалност? WayRay и други компании ги разработват в момента. Намаляване на собствеността върху автомобилите? Абсолютно.
Според Анди Палмър, главен изпълнителен директор на Pod Point, компания, специализирана в производството на зарядни устройства за електрически превозни средства, батериите ще бъдат следващият голям и дългоочакван напредък. "Те ще бъдат по-енергийно ефективни, което означава, че ще увеличат пробега", смята той. "Мисля, че методите за зареждане ще се променят: ще станат по-бързи и вероятно безжични". Що се отнася до по-екологичните горива, Палмър казва, че водородът е една от вероятните алтернативи, стига да бъдат преодолени проблемите със съхранението и производството. Експертите са единодушни, че през следващите десетилетия най-накрая ще се появи автономно шофиране от ниво 5, като автомобилите без кормило ще станат норма.
Притежаването на автомобил е съвременен символ на статус. Превозните средства като услуга (MaaS) ще променят това възприятие, особено в градовете. "Абонаментите за автомобили ще се превърнат в нещо обичайно, особено ако автомобилите могат да бъдат повикани от разстояние. Но в селските райони нищо няма да се промени", казва Палмър Сумен Мандал, старши автомобилен анализатор в Counterpoint, смята, че докато микроавтомобилите ще стават все по-популярни, а продажбите на нови автомобили ще стагнират, платените абонаменти и споделянето на автомобили ще доминират. Разбира се, роботакситата настойчиво ще предлагат повече възможности: стрийминг на видео в салона, модернизирани видео и аудио системи, усъвършенствани функции за безопасност и дори персонализирани аромати.
Най-голямата промяна ще бъде в обществото. Три поразителни статистически показателя не са се променили от две десетилетия: средните дневни пътувания са по-малко от 50 километра; средната заетост на автомобилите е 1,4 души, което прави типичния петместен автомобил твърде голям; и средният автомобил прекарва 95 % от времето си паркиран. Изводът? Няма смисъл да притежавате модерен автомобил и нази промяна е неизбежна. Да, това означава, че летящите автомобили са съвсем близо. Можем само да се надяваме, че те ще могат да се справят без шофьори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.