Digital Age: Стартъпи, ИИ и научна дейност - скритите двигатели на новата Европейска комисия

Digital Age: Стартъпи, ИИ и научна дейност - скритите двигатели на новата Европейска комисия

Екатерина Захариева беше номинирана за първия в историята на Европейския съюз комисар по стартиращите предприятия. „Трябва да поставим научните изследвания и иновациите, науката и технологиите в центъра на нашата икономика“, заяви Урсула Фон дер Лайен при представянето на номинацията. „Захариева ще ни помогне да инвестираме повече и да насочим разходите си към стратегически приоритети и революционни иновации", добави убедено тя.

Мисията

Списъкът със задачи на Екатерина Захариева започва с разработването на стратегия за стартиращи и мащабни предприятия в ЕС за подобряване на рамковите условия.

Комисарят на този нов ресор ще работи по Европейски акт за иновации, който има за цел да рационализира регулирането и да улесни достъпа до рисков капитал. Негова задача е да помогне и за създаването на мрежа от дълбоки технологични инвеститори.

Друга част от тази роля ще бъде разширяването на Европейския съвет по иновации (EIC), Европейския съвет за научни изследвания (ERC) и инициативата „Университетски алианси“. Технологичният комисар трябва да предложи и Акт за европейското научноизследователско пространство, за да се даде възможност за свободно движение на научни изследвания, научни знания и технологии. Конкретно, Европейският съвет за научни изследвания ще акцентира върху областта на изкуствения интелект, сигурността на научните изследвания и международно сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите чрез Global Gateway.

В "мешката" на новия еврокомисар е и подкрепата на следващото поколение европейски изследователи, но е забележително, че фон дер Лайен споменава в тази връзка инициативата за европейските университети, а не програмата „Мария Склодовска-Кюри“, която досега играеше водеща роля в насърчаването на висококачествени научни изследвания, мобилност и сътрудничество с индустрията.

По сектори фон дер Лайен е поискала от Захариева да се съсредоточи върху технологиите, които могат да насърчат екологичния и цифровия преход, както и върху биотехнологиите, науките за живота и съвременните материали. Така обаче ясно се вижда, че тя се фокусира върху научните изследвания и иновациите, като се има предвид, че поставянето на „стартъпи“ на първо място в длъжностното ѝ наименование е в най-добрия случай странно, а в най-лошия - подвеждащо.

Още двама комисари ще определят политиките на ЕС в областта на технологиите

Фон дер Лайен номинира бившия финландски министър на образованието Хена Вирккунен за изпълнителен вицепрезидент по въпросите на технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията.

Вирккунен ще отговаря за вътрешната и външната сигурност, стратегията за цифровизация на блока и „граничните технологии“, вариращи от изкуствен интелект до полупроводници и квантови изчисления.

Тя ще поеме и прилагането на Закона за цифровите пазари (DMA) и Закона за цифровите услуги (DSA) - знакови технологични закони, въведени от напускащия ръководител на блока по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер.

Стефан Сежурне, бивш френски министър на Европа и външните работи, ще допълни политическото трио. Като неочаквана смяна на Тиери Бретон, Сежурне е бъдещият изпълнителен заместник-председател по въпросите на просперитета и индустриалната стратегия, отговарящ за ресора промишленост, малки и средни предприятия и единен пазар.

„Той ще ръководи работата по създаване на условия за процъфтяване на нашите предприятия - от инвестициите и иновациите до икономическата стабилност и търговската и икономическата сигурност“, заяви фон дер Лайен.

Още двама комисари ще имат спомагателни роли в оформянето на технологичната политика на ЕС. Португалката Мария Луиш Албукерке е номинирана за комисар по финансовите услуги, който ще контролира инвестиционните политики и завършването на съюза на капиталовите пазари. Комисарят по въпросите на демокрацията, правосъдието и върховенството на закона Майкъл Макграт е натоварен с правоприлагането, борбата с дезинформацията и чуждестранното влияние, намаляването на ненужните правни пречки и защитата на правата на потребителите. Той трябва да разработи Акт за цифрова справедливост, стратегия за използването на цифровите технологии в гражданските и наказателните системи на ЕС, план за действие относно потребителите в единния пазар, платформа на гражданското общество и да ръководи работата с новата инициатива Европейски щит за демокрация за борба с дезинформацията и кампаниите за чуждестранно влияние.

Фокус върху научната и изследователската дейност

Новият състав и план на Комисията подчертават нуждата от повече инициативност и стимули както за младите предприятия, така и за академичните среди, които са другият двигател на иновациите. „Еразъм+“ и Европейското образователно пространство ще бъдат ръководени от изпълнителния заместник-председател Роксана Минзату. Съчетаването на образованието и научните изследвания има своите предимства, но насърчаването на синергиите между тях се оказа предизвикателство. Предишните комисари по въпросите на научните изследвания и образованието - Мария Габриел и нейната наследничка Илияна Иванова, насърчаваха такива взаимодействия чрез инициативата „Европейски университети“ или събития като срещата на върха за образование и иновации през 2022 г. Но на практика пресичането на различната логика на финансиране на програмите „Еразъм+“ и „Хоризонт Европа“ затрудняваше постигането на напредък.

Всъщност, ако се разгледат приоритетите и позициите на всеки от кандидатите за комисар, университетите и научните центрове имат реални основания за оптимизъм. Същото се отнася и за компаниите от широкия ИТ бранш, защото новата Европейска комисия си поставя амбициозната задача да предложи 30 инициативи и акта, призвани да върнат Европа в борбата за надмощие при стратегическите технологии. Всяка инициатива е посочена под името на комисаря, натоварен с ръководството на усилията, но за няколко инициативи са натоварени няколко комисари.

Всички номинирани за новата Комисия ще участват в изслушвания в Европейския парламент, който ще определи официалното им назначение. От 2004 г. насам Парламентът е отхвърлял поне една кандидатура във всяка нова Комисия. През 2009 г. българският кандидат Румяна Желева трябваше да се оттегли, след като депутатите я отхвърлиха заради връзки с лобистка фирма и, според тях, непознаване на ресора ѝ. В свой анализ на кандидатурите авторитетното списание Politico посочи именно Захариева като един от петимата кандидати, чието изслушване ще бъде най-трудно, наред със словенката Марта Кос, която е предложена за комисар по разширяването, но се прочу с това, че през 2020 г. подаде оставка като посланик на страната си в Германия след скандал. Другите имена, на които се предрича труден процес на одобряване, са унгарецът Оливер Вархели, малтиецът Глен Микалеф и белгийката Хаджа Лабиб.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Банки използват "командни зали" заради очакваното търговско напрежение при Тръмп