Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте нашата седмична селекция.

Apple спря разработката на шлема с добавена реалност Vision Pro 2

Снимка: Getty Images

Apple пренасочи усилията си към разработването на по-достъпни и бюджетни слушалки с добавена реалност вместо втората версия на своя водещ продукт Vision Pro. Компанията намали броя на служителите, работещи по второто поколение на Vision Pro, и прекрати договорите с доставчиците на компоненти. Това съобщи изданието MacRumors, като се позовава на разследване на The Information.

Преди това Apple планираше да пусне две линии слушалки - флагманът Vision Pro и по-бюджетен модел. Но сега компанията сви приоритетите си за разработка на Vision Pro 2. Apple се фокусира върху това да направи компонентите на текущото поколение Vision Pro по-евтини и да създаде актуализиран дисплей за следващия бюджетен модел.

Според източници, Apple е започнала работа по бюджетна версия на очила с добавена реалност с кодово име N109 още през 2022 г. Целта беше този модел да се продаде на цената на iPhone от най-висок клас, около 1600 долара. Първоначалният план за стартиране на новия модел беше за края на 2024 г., но прототипът така и не беше завършен. Сега Apple се опитва да намали цената на устройството колкото е възможно повече, без да губи ключови функции, което вероятно ще забави съобщението поне до края на 2025 г.

Бюджетният модел ще има същите висококачествени дисплеи като първото поколение Vision Pro, но ще бъде оборудван с по-малко камери, по-опростен монтаж на главата и по-малко мощни високоговорители. Освен това новото устройство ще бъде една трета по-лека от водещия модел.

***

Технология за смартфони с рентгеново зрение

Снимка: Shutterstock

Изследователи от Тексаския университет в Далас, в сътрудничество с екип от Националния университет в Сеул, обявиха създаването на революционен микрочип. Той може да бъде интегриран в смартфон и да използва терахерцово излъчване, за да вижда обекти през различни препятствия, съобщава CBS News.

Отличителна черта на разработката е използването на честотен диапазон от 200 до 400 GHz, което позволява да се избегне вредното рентгеново лъчение. Чипът е способен да генерира вълни в електромагнитния спектър от 0,1 THz (100 GHz) до 10 THz. Разстоянието на сканиране в момента е 10 mm.  Технологията, използвана в чипа, позволява на лъчите да проникват през мъгла, прах и други видове смущения, които обикновено биха попречили на проникването на оптична светлина. Вълните, отразени от обекти, се връщат към микрочипа, където специални пиксели улавят сигнала, за да създадат визуално изображение. Като част оттестването на новата технология, изследователите успяха да пресъздадат изображения на обекти като USB, нож, интегрална схема и пластмасова шайба, разположени само на един сантиметър от чипа. В бъдещи експерименти екипът планира значително да разшири възможностите за сканиране, като увеличи разстоянието до 12,7 cm.

***

YouTube добави няколко нови функции и вграден изкуствен интелект

Снимка: Getty Images

Разработчиците на YouTube обявиха стартирането на редица нови функции в тестов режим, насочени към подобряване на взаимодействието между зрителите и създателите на съдържание. Съобщение за това е публикувано на сайта за поддръжка на Google.

Сред нововъведенията е ИИ- чат резюме за предавания на живо, което в момента е достъпно за ограничен брой англоговорящи потребители. Тази функция анализира чат съобщения и подчертава ключови моменти, което е особено полезно за потоци с активен чат. Някои собственици на смартфони с Android вече имат достъп до търсене на изображения от видеоклипове в YouTube в приложението Google Lens.

Въведени са две нови функции за блогъри: генериране на QR код за канал, улесняване на абонирането от мобилни устройства и набор от ефекти за създаване на Shorts видеоклипове. Засега новите ефекти са достъпни само за избрана група създатели на съдържание, но YouTube планира да ги направи достъпни за всички потребители през следващата година. Не е уточнено кога се планира изброените нововъведения да бъдат въведени за всички потребители.

***

Първият в света лаптоп без екран

Снимка: Shutterstock

Компанията Sightful представи много необичаен лаптоп - Spacetop G1. Той няма традиционен екран - вместо това разработчиците предлагат да се използват стандартни очила с добавена реалност /AR/. Устройството е създадено от инженери, натрупали опит в разработката на Microsoft, Apple и Magic Leap. Цената на новия артикул при предварителна поръчка е 1900 долара. G1, подобно на традиционните лаптопи, разполага с клавиатура и тракпад в долната част. Има два USB-C порта за свързване на периферни устройства. Физическият дисплей е заменен с AR-очила, които имат два 1920x1080 OLED дисплея с честота на опресняване от 90 Hz. Благодарение на тях потребителят получава работно пространство с размери 100 инча. Устройството работи на фирмен SpaceOS, която предлага широк набор от възможности. Генералният директор на Sightful Тамир Берлинер казва, че Spacetop G1 ще "освободи хората от ограниченията на 14-инчовите екрани". Лаптопът е базиран на 3-то поколение Snapdragon 8cx, допълнен от 16 GB RAM и 128 GB памет. Автономността му е 8 часа. Осигурено е бързо зареждане с 63 W адаптер. Лаптопът Spacetop G1 в корпус от магнезиева сплав може да бъде предварително поръчан през уебсайта на разработчиците. Първите клиенти ще получат своите G1 през октомври.

***

Японски хиперавтомобил чупи световния рекорд за скорост

Снимка: Shutterstock

Японската автомобилна марка Aspark представи хиперавтомобила Owl SP600, който веднага постави нов световен рекорд за скорост. Пилотът Марк Басенго успя да ускори колата до 438,7 километра в час на полигона Папенбург. Предишният рекорд за скорост беше поставен от хърватския хиперавтомобил Rimac Nevera на същата писта. Съобщава се, че серийният Owl е оборудван с четири електрически мотора с мощност 1456 киловата. Благодарение на тях колата ускорява до "стотици километри" само за 1,78 секунди. Максималната скорост е 413 километра в час. Автономията благодарение на вместителна батерия от 69 kWh възлиза на респектиращите 400 километра. Автомобилът е оборудван със специални гуми на Michelin. Обявени са поддръжка за бързо зареждане с мощност от 200 киловата, ефективни дискови спирачки и иновативен дизайн на окачването. Новият Owl ще се произвежда от италианската компания Manifattura Automobili Torino. Цената на колата ще бъде 3,1 милиона долара. Главният изпълнителен директор на Aspark Масанори Йошида отбеляза, че разработването на Owl отне почти 10 години - инженерите се се стремили да създадат кола, която може да постави рекорди за скорост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ