Digital age: Техно пробиви и открития
Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте редакторският подбор в седмичния ни обзор
Калифорнийски сартъп добави въздушно окачване на велосипед към алпийските ски
Снимка: Shutterstock
Калифорнийският стартъп Next Level Platforms успя да адаптира велосипедно окачване за използване с алпийски ски. Това се прави с две цели. Първо, за намаляване на ударното натоварване върху мускулите и ставите на скиора при движение по неравни повърхности и по време на скокове. Второ, такова окачване предотвратява подскачането на ските, когато се ударят в повърхността, като успява да поддържа сцепление със снега.
Дизайнът се състои от два въздушно регулируеми амортисьора от планински велосипед XFusion, върху които е окачена платформа от въглеродни влакна. Така може да се движи вертикално с 50 мм, за да обира енергията на удара. Този индикатор може да се регулира в зависимост от физическите данни на скиора, снежните условия, условията на трасето и др. Металните компоненти на окачването са изработени от титан или алуминий 7075-T6, който се използва за аерокосмически проекти. Това позволи да се поддържа теглото на ShredShox в рамките на 1 кг. Системата е съвместима с повечето модели ски. ShredShox е на цена от $1995 на сайта на производителя и ще започне да се доставя след една година.
Компания от САЩ експериментално ще погребва радиоактивен материал чрез строеж на път
Снимка: Getty Images
Американската агенция за опазване на околната среда даде предварително одобрение на проекта на копанията Mosaic Fertilizer за изграждане на експериментален път, направен от радиоактивен материал. Това е фосфогипс, който съдържа радий, при чието разпадане се отделя газ радон. И двете вещества са официално признати за канцерогени, така че фосфогипсът е забранен за употреба в пътното строителство от 1992 г. поради прекомерния риск за работниците и местните жители. Представители на Mosaic твърдят, че са намерили начин да намалят вредното въздействие на фосфогипса върху околната среда. Предвижда се изграждането на две опитни платна с дължина 150 м и ширина 8 м, съдържащи най-малко 50 % части фосфогипс в основата, с дебелина 25 см.Наблизо ще бъдат изградени пътища от обикновени, безвредни материали - те ще служат като контролни зони.
Основният момент е, че строителството ще се извършва на частна територия. Съгласно действащите закони компаниите във фосфатната промишленост са длъжни да съхраняват радиоактивни отпадъци на своята земя. А само във Флорида вече са натрупани милиарди тонове от тях. Условията за съхранение не издържат на критика - въздействието на урагана Милтън доведе до факта, че огромни обеми замърсена с фосфогипс вода бяха изхвърлени от обекта Riverview във владение на Mosaic в залива Тампа.
Еколози и активисти твърдят, че Mosaic се опитва да изнудва властите. Или ще одобрят погребването на радиоактивни отпадъци чрез строеж на пътища, или опасни вещества все пак ще попаднат в околната среда поради природни бедствия. Така или иначе това освобождава компанията от отговорност за последствията и създава опасен прецедент в цялата страна
Слънцезащитен крем отразява ултравиолетовите лъчи, но и охлажда кожата
Снимка: Shutterstock
Екип от изследователи от китайския университет Цинхуа разработиха нов слънцезащитен крем, който коригира ключов недостатък на съществуващите търговски продукти. А именно те отразяват само UV лъчите, но не пречат на топлинното лъчение от слънцето да достигне до кожата. В резултат остава опасността от прегряване и дори изгаряния.
За да отразяват UV радиацията, кремовете съдържат малки частици титанов диоксид или цинков оксид. Но тъй като ултравиолетовото и инфрачервеното (термично) са в противоположните краища на спектъра, поради значителната разлика в дължината на вълната на лъчението, размерът на тези частици не им позволява да отразяват инфрачервеното лъчение. Екипът на Цинхуа експериментира с размерите на частиците, за да постигне двоен ефект.
Задачата се оказала по-трудна, отколкото предполагали – самите частици не могат да се справят с нея. Наложило се е да се разработи специален състав, който включва дейонизирана вода, хидратиращ крем от Nivea, етанол, полидиметилсилоксан - полимер за козметика и пигмент с телесен цвят на базата на железни оксиди. Резултатът е щадящ кожата, водоустойчив крем, който запазва свойствата си при облъчване под ксенонова лампа за повече от 12 часа. Защитният му фактор е 50. Основното при новия продукт е, че охлажда кожата средно с 6 градуса C в сравнение със съществуващите търговски слънцезащитни продукти. Според изчисленията технологията за производство на такъв крем може да бъде намалена до $0,92 за 10 грама, което ще го направи конкурентен продукт.
Монако показва уникален плаващ еко квартал на стойност 2 милиарда евро
Снимка: Shutterstock
В сърцето на самото крайбрежие на Монако се появи нова екологично чиста зона - Mareterra. Повече от 300 компании и работници от повече от 40 страни участваха в този международен проект. Половината от 6 хектара на територията са предназначени за паркове и зони за отдих. Основната характеристика на Mareterra е, че е построен директно върху водата с помощта на подводни кесони - големи бетонни конструкции. Те не само създават нова земя, но и осигуряват местообитание за морски живот, като поддържат местното биоразнообразие. Проектът Mareterra е в съответствие с ангажимента на Монако за въглеродна неутралност. Слънчевите панели осигуряват 40% от енергията на района, докато термална морска вода се използва за отопление и охлаждане. Дъждовната вода се събира за напояване, а зелените покриви с повече от 1000 дървета помагат за смекчаване на топлината в града.
В района има реставрирани произведения на изкуството, а пешеходна алея свързва различните части на района, предлагайки прекрасни гледки към морето. Mareterra не само разширява територията на Монако, но и е пример за иновативен подход към устойчивото градско планиране.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.