Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията - представяме ви нашата седмична селекция

Япония тества Интернет 500 пъти по-бърз от 5G, залага на проект за 6G

Снимка: Shutterstock

Консорциум от телекомуникационни компании в Япония създаде първото в света устройство, което поддържа стандарта за високоскоростен трансфер на данни 6G. По време на тестването на оборудването учените успяха да постигнат интернет скорост от 100 гигабайта в секунда на разстояние от приблизително 90 метра между приемника и предавателя, съобщава изданието LiveScience.

Както отбеляза LiveScience, скорост от 100 Gbp/сек. е достатъчна за предаване на около пет филма в HD резолюция за една секунда. От публични данни също следва, че 100 Gbp/сек. е скорост, която е приблизително 500 пъти по-висока от средната скорост на 5G връзка на смартфони в Съединените щати в мрежата на T-Mobile.

Устройството е тествано на закрито и на открито. В първия случай е използвана лентата от 100 GHz, а във втория - 300 GHz. Тестването се е провело на надморска височина от 100 м. 5G, стартиран през 2019 г., е модерният стандарт за безжична комуникация и се използва в почти всички нови смартфони. Средната скорост на T-Mobile в САЩ е приблизително 204,9 Mbp/сек, а теоретичната максимална скорост на 5G е минимум 10 Gbp/секs. Технолозите вече работят върху създаването на 6G. Инфраструктурата обаче е в процес на разработка и ще бъде разгърната в редица страни едва в началото на 2030 г. „Основните разлики между 5G и 6G са честотните ленти на електромагнитния спектър, в който работят. Работата в по-високи диапазони обикновено означава много по-високи скорости“, обяснява в публикацията си изданието LiveScience.

Новият Apple Pencil с визия на още по-истински молив и с нови функции

Снимка: Shutterstock

Компанията Apple работи върху ново трето поколение Apple Pencil и според кореспондента на Bloomberg Марк Гърман, той ще има някои интересни нови функции. По-специално, новият стилус ще има вградена тактилна обратна връзка, което ще направи процеса на писане и рисуване с негова помощ по-естествен, съобщи GSMArena.

„Надяваме се, че тази функция ще може да се персонализира поне донякъде и вибрацията ще работи по различен начин в зависимост от това какво прави потребителят с Apple Pencil 3“, пише GSMArena.  Други скорошни слухове показват, че Apple Pencil 3 ще разполага със сензор за натиск. Комбинирайки тази функция с жеста с двойно докосване, собствениците на iPad ще имат повече начини да взаимодействат със своите таблети. Следващият Apple Pencil също може да се синхронизира със слушалките Vision Pro. Въпреки че все още не е ясно как управлението на съдържанието с помощта на стилуса ще бъде реализирано във VisionOS.

Китай на крачка от подводница с реактивна скорост и лазерен двигател

Снимка: Shutterstock/AI

Хонконгското издание на South China Morning Post, цитирайки специалисти от Харбинския инженерен университет, съобщи, че китайският военно-промишлен комплекс е близо до създаването на свръхвисокоскоростна подводница с лазерен двигател.

Идеята за използване на лазер като двигател на подводница е представена за първи път от японски учени преди 20 години. Същността му е, че лазерите генерират плазма под водата, създавайки детонационна вълна, която привежда подводния съд в движение със скоростта на реактивен двигател.

През цялото това време китайските им колеги полагаха неимоверни усилия в опитите си да разгадаят тайната на уникалната лазерна технология. Според изследователи от Харбин, накрая те са успели. За да може подводницата да се движи бързо под водата, тя ще бъде покрита с най-фините оптични влакна, излъчващи лазерни лъчи с мощност до 70 000 нютона, което е сравнимо с производителността на реактивен двигател с лазерна мощност от само два мегавата.

Докато се движи, повърхността на подводницата се покрива със слой от мехурчета (поради суперкавитационния ефект), които се превръщат в нещо като смазка, умножавайки скоростта на плавателния съд. В същото време се движи почти безшумно, тъй като изобщо няма механичен шум. Ао работата завърши успешно, Китай ще излезе начело в производството на подводници от свръхново поколение.

Стартъпът Solar Foods прави технология за извличане на ядлив протеин от въздуха

Снимка: Сайт на Solar Foods

Стартъпът Solar Foods се готви да навлезе на световния пазар с революционен продукт, който трябва да зарадва много различни категории потребители. Тези, които не искат да ядат животински протеини, както и тези, които не обичат растителни протеини. Компанията създава нов вид протеин, наречен Solein, който идва от микроби и слънчева светлина.

Както обикновено при иновативните комерсиални продукти, всичко е изключително тайно и трябва да се приемат единствено думите на разработчиците. Има определен таен микроб или смес от тях, който просто живее, абсорбира слънчевата радиация и освобождава протеин като отпадъчен продукт. Това е преосмисляне на стара технология на НАСА, при която учените се опитват да създадат храна в космически кораби от рециклиран въздух.

Твърди се, че крайният продукт, Air Protein, е богат на всички полезни елементи, включително минерали, витамини и аминокиселини. И дори превъзхожда по тези показатели повечето видове соя, както и месото. По-важното е, че производството му изисква 524 000 пъти по-малко земя и 112 000 пъти по-малко вода на килограм маса. Прилича на жълтеникав прах, който е удобен за добавяне към различни ястия.

Производителят може да промени състава на протеина, така че да възпроизвежда вкуса на различни видове протеинови продукти. Просто казано, веднъж може да е еквивалента на пиле , друг път миди, а след това крокодилско месо и т.н. Технолозите твърдят, че по този ще бъдат задоволени нуждите на голяма част от човечеството от основни хранителни продукти.

Уникален космически часовник SpaceTime Blade  показва времето в километри

Снимка:Shutterstock

Компанията Urwerk, известна със своите необикновени часовници, представи нов модел, наречен SpaceTime Blade. Това е огромна (1,7 м) стъклена колона с ретро газоразрядни индикатори вътре. Технолозите имат за задача да създадат нещо монументално, в духа на старинната декорация на хола, но в същото време имащо пряка връзка с пространството.

Системата се основава на идеята на Гюстав Сандос, който още през XVIII век предлага измерване на времето с помощта на разстояние. Например, космически кораб тръгва от Земята и никога няма да се върне на нея, а в мрака на космоса е трудно да се намери връзка с нещо. Няма дни или години, така че може да се измери само колко далеч се е преместил корабът от началната си точка в текущия момент. В някои отношения това е подобно на измерването на разстоянието в светлинни години - времето, необходимо на светлината да пътува между две точки. Всички бронзови части в часовника SpaceTime Blade са изработени по технология за отливане на модели, датираща от Древна Гърция. Крушките Nixie, някога най-популярните индикатори за формиране на първите цифрови дисплеи, също са ръчно сглобени - всяка от 88 части. В часовника има общо 1446 оригинални компонента, повечето от които са ръчна изработка.

Часовникът се настройва с дистанционно управление. Можете да покажете текущия час с точност до 1/100 от секундата или датата. Алтернативен "космически" режим ще показва времето като броя километри, които Земята е изминала, докато се върти около оста си, плюс броя километри, изминати в орбитата си около Слънцето. Началната точка е моментът на пускане на часовника. Технологията SpaceTime Blade струва $61 000 и ще бъде произведена в серия от само 33 копия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ