Дубай планира да пусне летящи таксита през 2026 година

Политика за бисквитки

Дубайските власти планират да пуснат в движение въздушни таксита към първото тримесечие на 2026 година. Това съобщи ръководителят на департамента за транспортни системи на емирството Халед ал Авади.

Въздушните таксита ще се движат между четири специални площадки, предназначени за транспортни средства с вертикално излитане и кацане. Те ще бъдат разположени на международното летище на Дубай, както и в районите "Палм Джумейра", "Дубай Марина" и бизнес центъра на града, съобщи ТАСС.

Пилотираните въздушни таксита ще могат да превозват по четирима пътници, според Ал Авади. Най-новата версия на проекта предполага въздушните таксита да са електрически и да могат да се придвижват със скорост до 320 км в час. 

Дубайските власти, които за първи път обявиха проекта за авиотакси през 2018 г., планираха да използват безпилотни летателни машини. 

През февруари Управлението за транспорт и пътища на Дубай подписа споразумение с американската "Джоби авиейшън" (Joby Aviation) и британската "Скайпортс инфрастракчър" (Skyports Infrastructure) за пускане на пътнически въздушни таксита през 2026 година. Предвижда се американската компания да получи правото да експлоатира авиотакситата за шест години, а британската - да разработи и управлява мрежата от площадки за излитане и кацане.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Какво означават новите китайски покупки на селскостопански продукти от САЩ за световната търговия?
Добре свършената работа вече не е достатъчна за повишение
Разсекретените файлове за НЛО на сайта на Пентагона регистрираха над 1 милиард посещения
Вицепремиерът: Ще правя бюджета перо по перо, данъците остават без промяна
Столичната община отваря за автомобили и трамваи част от бул. “Ал. Стамболийски“
Путин в Китай: Пекин балансира между Москва и Вашингтон след срещата със Тръмп
Министърът на културата: Кабинетът решава за домакинството на "Евровизия" 2027 още тази седмица