Ето защо Apple не може да произвежда iPhone в САЩ - независимо какво казва Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп твърди, че iPhone-ите трябва да се произвеждат в САЩ, или ще бъдат обложени с 25% мито. Реално обаче няма значение какво казва Тръмп: тези лъскави апарати никога няма да се произвеждат в САЩ.
Това е мнението на Патрик Макгий, журналист, който току-що публикува „Apple в Китай: Завладяването на най-голямата компания в света“ – подробен поглед върху всички пари и усилия, които Apple е хвърлила в продължение на десетилетия, за да се наложи в Китай.
Макгий, който е отразявал Apple за Financial Times, обяснява защо това е било изключително полезно за Apple – защото е създало екосистема, която им позволява да произвеждат ултрасложни устройства в огромен мащаб. Но той твърди, че е било още по-полезно за Китай – защото Apple е дала на китайските инженери достъп до ценни технологии, които са им позволили да изградят други вериги за доставки с висока стойност. И точно това, твърди Макгий, е създало проблем както за главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук, защото той вече не може на практика да изтегли компанията от Китай, така и за САЩ, защото техният противник сега използва американско ноу-хау, за да се конкурира с американските компании.
Според журналистът, основната причина е проста: в Съединените щати липсват толкова много неща. Гъстотата на населението е едно от тях. Много хора знаят, че в един индустриален град в Китай може да има 500 000 души, които просто сглобяват един iPhone. Нещото, което хората не разбират, е, че работниците не правят това целогодишно. Правят го в продължение на три или четири месеца и след това преминават към друг проект. Така Apple не поема разходите, а използва компании като Foxconn, за да прави производството като услуга.
Това е все едно в град като Бостън всеки човек да изостави това, което прави, и просто да работи върху iPhone-и. И колкото и да е колоритно, това сравнение също подценява предизвикателството, защото би било желателно населението на Бостън да се премести на някое друго място, като Милуоки, да сглоби iPhone-и за няколко седмици и след това да премине към друг проект.
Китай има това "плаващо население" - то се нарича така - и само тази работна сила е по-голяма от цялата работна сила на Америка, така че никога не можем да ги сравняваме по отношение на гъстотата на населението и, по-специално, динамиката на населението. Да не говорим, че това се случва при много по-ниски ставки на труд и че в Китай има много по-добри машини и автоматизация.
Често се казва, че американците не искат да вършат тази относително неблагодарна работа. Китайците също не искат да вършат тази работа, но там има толкова много хора, които биха предпочели да правят това, отколкото да се трудят на полето по 14 часа на ден. От своя страна, САЩ просто няма работна сила, която да се занимава с това. За времето, необходимо на Китай да построи нова фабрика, в САЩ все още ще трябва да се занимават с предварителната документация.
Една алтернатива на Китай е Индия, но за момента там няма развитие. Това може да се промени през следващите пет до десет години, но идеята, че в Индия реално се извършва производство, е просто погрешна. Ако си купите iPhone следващата година, ще пише „Произведено в Индия“, но този телефон няма да бъде по-малко зависим от веригата за доставки, ориентирана към Китай, отколкото всеки друг iPhone, който някога сте купували.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.