Google: Не се доверявайте на нашия чатбот, проверявайте информацията с търсачката

Google: Не се доверявайте на нашия чатбот, проверявайте информацията с търсачката

Google: Не се доверявайте на нашия чатбот, проверявайте информацията с търсачката

Американският технологичен гигант Google заяви, че хората трябва да използват неговата търсачка, за да проверят дали информацията, предоставена от чатбота на компанията Bard, действително е точна, предаде Си Ен Би Си.

Някои експерти твърдят, че чатботове като Bard и ChatGPT могат да „убият“ традиционното интернет търсене, доминирано от Google, но потребителите все по-често откриват, че предоставената от тях информация може да е грешна или изцяло измислена.

Шефът на Google за Обединеното кралство Деби Уайнстийн каза, че Bard „всъщност не е мястото, където отивате, за да търсите конкретна информация“.

Говорейки пред Би Би Си тя заяви, че на Bard трябва да се гледа като на „експеримент“, най-подходящ за „сътрудничество около решаване на проблеми“ и „създаване на нови идеи“.

„Насърчаваме хората действително да използват Google като търсачка, за да проверят информацията, която са намерили“, каза тя.

По думите й потребителите са имали възможността да дадат обратна връзка за отговорите, които Bard им е дал чрез бутоните с палец нагоре или с палец надолу.

Началната страница на Bard също така ясно заявява, че има „ограничения и не винаги ще дава правилни отговори“, но не повтаря съвета на Уайнстийн, че всички резултати трябва да се проверяват с помощта на интернет търсачката.

Когато ChatGPT предизвика фурор с появата си през ноември 2022 г., това накара хората да се запитат дали невероятно доходоносният бизнес на Google за онлайн търсене може да бъде застрашен.

Той също така подхранва по-широк дебат за това как изкуственият интелект, който управлява чатботовете, може да промени работните места и дори да застраши бъдещето на човечеството.

Много хора обаче изразиха и мнение, че заплахата, която ИИ представлява, е преувеличена и дебатът около нея е станал истеричен - аргумент, който изглежда подкрепя позицията на Google, че на Bard не може да се вярва дори за изпълнява базови задачи за търсене.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ